Ziyaretçinin Sitede Kalma Süresini Arttırma Yolları

reklam alanı

İçerik odaklı bir siteyi değerlendirirken ziyaretçilerin ortalama olarak sitede ne kadar zaman geçirdikleri önemlidir. Bu sitenin reklam alanlarını da değerli kılar. Daha uzun süre sitede kalan ziyaretçiler ise sitenin işleyişine göre daha çok sayfa gezinebilirler. Bu şekilde web siteniz üzerinden daha fazla insanı daha fazla şekilde etkileme imkanı bulursunuz. Bir haber sitesinde galerileri gezinirken bir çok tıklama yaparsınız. Bir dakika içerisinde 15-20 sayfa gezinerek bir olay ile ilgili fotoğraf albümünü inceleyebilirsiniz. Bu stratejiyle birlikte bu site sizi sitesinde daha fazla tutmuş olur. Burada değerlendirilmesi gereken unsur ise ziyaretçilerin sıkılmadan bu işi yapması. Yani bir site bir ziyaretçiyi aldığı zaman 30-40 tık yaptırarak bir yerlere ulaştırıyor veya içeriği sunuyorsa; o ziyaretçinin bir daha o siteye gelmeme ihtimalini de düşünmelidir. Alternatiflerini bulunuyorsa ve siz hizmeti (bu sizin siteniz için içerik, yazı, haber, video ve fotoğraf albümü olarak değişebilir) daha kullanışlı bir şekilde sunuyorsanız, o siteler kadar tık almasanız bile ziyaretçinin aklına olumlu olarak takılırsınız. 🙂

Ziyaretçiyi Sayfada Tutmanın Yolları Nelerdir?

Bir ziyaretçiyi kaçıracak şekilde 20 sayfada gezindirerek sitenizden soğutabilirsiniz. Bunun yerine bu hizmeti daha iyi sunarak daha esnek çözümler ürettiğinizde ise kullanıcı sizin rahatlığınıza zamanla alışacaktır. Böylelikle bir seferliğine birden fazla tık almak yerine bunu sürekli hale dönüştürmüş olursunuz.

Bu politikayı Google’da izlemektedir. Dünya devi arama motoru, arama yapan kişileri en hızlı şekilde en sağlıklı sonuca götürmek için çalışır. Adeta kendi sitesindeki kullanıcıların başka sitelere gitmesi için can atar. Genel olarak bakıldığında durum böyle olsa bile, kısa sürede bu şekilde verimli hizmet verdiğiniz bildiğimiz için yapacağımız diğer aramalarda da bu arama motorunu kullanarak ona yaygın bir zaman diliminde 20-30 tıktan çok daha fazlasını kazandırmış oluruz.

Demek istediğim şeyi basit örneklerle anlatmaya çalıştım. Şuraya bunu ekleyin, buradan şunu çıkartın şeklinde internetten onlarca maddeye ulaşabilirsiniz. Arkadaşlar daha teknik şekilde bunları listelemişler, emeklerine sağlık. Bende daha genel bir şekilde ele almaya çalıştım. Deneyimlerinize göre zaten ziyaretçilerinizin alışkanlıklarını belirli bir süre sonra anlayarak kendi çözümlerinizi üreteceğinize eminim. 🙂

Ziyaretçinin sitede gezinme zamanını artırmak aynı zamanda Alexa değerinizi de fazlasıyla olumlu olarak etkileyecektir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise şudur; sitenizdeki ziyaretçiye bir dakika içerisinde 10 sayfa sunabilirsiniz, aynı şekilde sitenizdeki ziyaretçiyi 3 sayfa gezdirip 5 dakika da sitenizde misafir edebilirsiniz. Sitenizin yayın yaptığı kategoriye göre, verimli yazılar, etkileyici videolar, hızlı verilen hizmetler bu kriteri etkileyecektir. Ziyaretçiyi memnun ettiğiniz sürece, o sizi hep takip edecektir.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ziyaretçinin Sitede Kalma Süresini Arttırma Yolları için yorumda bulun

    Ziyaretçinin Sitede Kalma Süresini Arttırma Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ziyaretçinin Sitede Kalma Süresini Arttırma Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.