Yunus Emre Kimdir?

13 ve 14.yy aralığında yaşayan Yunus Emre, ülkemizde tasavvuf şiirinin en önemli temsilcisi olarak bilinir. 1240-1321 yılları arasında yaşadığı için, hakkında toplanabilmiş çok fazla bilgi bulunmaz ama birçok eseri günümüze kadar dikkatle korunmuştur. Yapılan birtakım araştırmalar, Yunus Emre’nin yaşadığı bölgenin Sarıköy olduğunu düşündürür. Fakat farklı bazı araştırmalar Karaman’da yaşadığına işaret etmektedir. Karaman il merkezinde Yunus Emre ve çocuklarına ait türbe bulunmaktadır. Hacı Bektaşi Veli’nin birtakım eserine dayanarak, Sarıköy’de yaşamış olma ihtimalinin daha güçlü olduğu görülmüştür. Dedesi hümanist şair Hacı İsmail’dir.

Yunus Emre, kendi isteği doğrultusunda Kirişçi baba olarak anılmıştır. İyi derecede Arapça ve Farsça bilen ünlü halk ozanı, Mevlana’nın Mesnevi eserinden çeviriler yapmış, Kuranı Kerim’den feyiz alarak farklı ve özel eserler hazırlamıştır. İlahi aşkı işaret eden şiirleri sayesinde şöhreti günümüze kadar gelmiştir.

Okula hayatında çokta başarılı olamayan Yunus Emre, babası tarafından bir çiftliğe gönderilir. Burada Hacı Bektaşi Veli hakkında duyduklarından etkilenen ve tanışmak isteyen Yunus Emre, onun yönlendirmesi ile Taptuk Emre’nin dergâhına derviş olarak başlar ve orada yıllarca odun taşıma görevi üstlenir. Taşıdığı odunların hep aynı ebatta olması, Taptuk Emre’nin gözünden kaçmaz. Dürüst ve ahlaklı olan Yunus Emre ile kızını evlendirir. Halk ozanı kendini bu kıza layık görmediği için asla elini sürmez tek istediği hakkın mertebesine erişmektir. Bu sebeple kısa süre sonra dergâhtan ayrılır. Fakat bu ayrılığın doğru olmadığına karar vererek tekrar Tapduk Emre’nin dergâhına gelir. En başta Tapduk Emre’nin karısından af diler. Karısının yardımı ile Tapduk Emre’ye kendini affettirir ve hayatının sonuna kadar onun dergâhında yaşamını sürdürür.

Öz Türkçe ile halk dilinde eserler veren Yunus Emre, bu özelliği sayesinde birçok kişinin gönlünü kazanmıştır. Kalp temizliği ve Allah sevgisini ön plana çıkartan bilinen tasavvuf şiirleri, daha çok hoşgörüyü ve gönül dostluğunu ön plana çıkartmaktadır. Doğduğu ve yaşadığı şehir farklı olsa dahi Yunus Emre anıtları birçok il ve ilçede mevcuttur. Ünlü halk ozanı şiirlerinde daha çok aruz ve hece ölçüsü kullanır. Fakat günümüze kadar korunan ve tanınan yani en çok sevilen şiirleri, hece ölçüsü ile yazılanlardır.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yunus Emre Kimdir? için yorumda bulun

    Yunus Emre Kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yunus Emre Kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.