Yansıma Sözcük Nedir?

Günlük yaşantınızda okuduğunuz bir yazıda yansıma sözcüğü ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle ilkokulda Türkçe ve Dil Bilgisi derslerinde bu konu birçok öğrencinin merak ettiği bir konudur. Peki “yansıma sözcük nedir?” Yazımızda bu sorunun yanıtını vereceğiz.

Yansıma Sözcük Ne Demek?

Wikipedi yansıma sözcük ya da yansıma ses için doğadaki seslerin bir nesne, olay ya da durum ile bağdaştırılmasına denir diye bir tanımlama yapmıştır. Yansıma kelime, ikilime olarak da karşımıza çıkmaktadır. Şırıl şırıl, pat pat, fokur fokur buna örnek olarak verilebilir.

Yansıma bildiren sözcük cümledeki kullanımına göre isim, sıfat, zarf ya da yüklem görevi görebilir.

 • Yaptığın tıkırtı beni uyandırdı. (isim)
 • Köpeklere fısıldayan adam onları tedavi ediyor. (sıfat)
 • Dere şırıl şırıl akıyor. (zarf)
 • İlkbahar sabahları kuşlar ötüşüyor. (fiil)

Doğada bulunan su, rüzgâr gibi doğal olayların çıkardıkları seslerden türemiş yansıma sözcüklere şır→ şırıl şırıl, gür→ gürlemek, çağ→ çağıldamak gibi sözcükler örnek verilebilir.

Eşyaların çıkardığı sesler ile oluşan yansıma sözcüklere pat→ patırtı, patır patır ve tak→ takırtı, takır takır iyi birer örnektir.

İnsan ve hayvanların çıkardığı seslerden meydana gelen yansıma kelimelere; vız→ vızıldamak, vızır vızır, zır→ zırıldamak, zırıl zırıl, me→ melemek, hav→ havlamak, fıs→fısıltı örnek verilebilir.

Tek başınayken yansıma bildiren bir sözcük, cümle içinde mecaz anlamda kullanılırsa artık yansıma anlamı taşımayacaktır. Örneğin;  “Avukat olanları çatır çatır anlattı.” ve “Sıkıntıdan patlayacak gibiyim.” cümlelerinde yansıma anlamı yoktur.

Yansıma Olmayan Sözcükler

Bir kelimenin ya da sözcük öbeğinin yansıma bildirmesi için doğadaki bir sesi taklit etmesi gerekir. Örneğin pırıl pırıl ikilemesi yansıma sözcük kabul edilmemektedir. Çünkü doğada böyle bir ses yoktur, ancak görüntü vardır. Bunun dışında şıkır şıkır, morartı, ışıl ışıl, kişneme, kızartı gibi sözcükler de yansıma kelime kabul edilmez.

Yansıma Sözcük İçeren Cümle Örnekleri

Yansıma Sözcük İçeren Cümleler
Yansıma Sözcük İçeren Cümleler
 • Mısırlar olurken pat pat ses çıkarıyordu.
 • Sineklerin vızırtısına uyandım.
 • Matematik sorularını çatır çatır çözdüğünü söyledi.
 • Köpeğin horultusundan hasta olduğunu anladı.
 • Gürül gürül akan derenin yanında piknik yaptık.

Bu yazımızda sizlere “Yansıma sözcük nedir?” sorusunun cevabını verdik.  Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için takipte kalın!

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Yansıma Sözcük Nedir? Yansıma Sözcük Nedir? için yorumda bulun

  Yansıma Sözcük Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yansıma Sözcük Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.