Uykunun Hayatımızdaki Önemi Nedir?

reklam alanı

Size de tanıdık geliyor mu: Bütün bir hafta boyu yorucu ve tempolu bir iş hayatı, spor salonunda yapılan egzersizler ve gecelere akarak geçirdiğiniz sosyal hayatınızın ardından hafta içi uyumadan geçirdiğiniz zamanı telafi etmek için bütün bir hafta sonu kendinize uyuyacağınızı söylediğiniz o an. Aramıza hoş geldiniz. Dört dörtlük planladığınız hafta sonu uykusunun bünyenizin hafta boyunca ihtiyacı olan uykuyu karşılamadığını bildirmekten üzüntü duyuyoruz. Zaten bu işin uzmanları da vücudunuzu bu tarz hilelerle kandıramayacağınız konusunda hem fikir!

Uykunun hayatımızdaki önemi nedir?

İşin gerçeği tüm haftayı uykusuz geçirip hafta sonları uyuyarak geçirmeniz vücudunuza zarar veriyor. Hafta sonu uykunuz bir yandan biyolojik saatinizi bozarken diğer yandan sizi daha ağırkanlı ve uyuşuk yapıyor. Bu da vücudunuz için daha fazla stres demek.

Peki bu stres bize tam olarak ne yapar ? Uyku saatlerinizi kaçırdığınız zaman kendinizi öğle aralarında uyuklarken bulacaksınız veya uykunuzu bastırmak için kahve içmek (kafein almak) zorunda kalacaksınız ve bu da gece tam uyku saatinizde vücudunuzun kafasını karıştıracaktır. Uykusuzluk hastalığına (insomnia) ve uyku bozukluğuna merhaba diyebilirsiniz. Rutin olarak her gece tamamen uykuda 8 saat geçirmek ve tamamen uykusuz olmak bir problem teşkil etmezken gece geç saatlere kadar çalışmanın veya sosyal hayatın bir parçası olan gece geç saatlere kadar eğlenmenin ardından, uykusuzluğun neden olacağı kötü sonuçlarla yüzleşeceğimiz gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

Uykunuzu alamamak sadece zorlanacağınız bir gün geçirmenize neden olmaz ayrıca beyin zararlarına da neden olabilir. Sekiz saatten az uyku uyumak bilişsel işlevlerinizi yavaşlatırken bilgileri işleme yeteneğinizin de yavaşlamasına neden olmaktadır. Uykunun en önemli fonksiyonlarından biri de, beynimizden zihinsel çöpleri temizleyerek bir sonraki güne temiz bir sayfa açmasıdır. Uykunuzu tam olarak almayıp bunu alışkanlık haline getirdiğinizde bu durum ciddi hafıza zayıflıklarına sebep olabilmektedir.

Unutmayın, uykunun önemi sağlığımız için son derece yüksek ve önceliklidir.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. uykunun önemi Uykunun Hayatımızdaki Önemi Nedir? için yorumda bulun

    Uykunun Hayatımızdaki Önemi Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uykunun Hayatımızdaki Önemi Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.