Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Kimdir ?

Merhabalar, bu yazımızda tehlikeli madde güvenliği danışmanı olmak isteyen kişilerin neler yapması gerektiğini ve bu meslek sahiplerinin ne iş yaptığı hakkında bazı bilgiler vermeye çalışacağız. Tehlikeli madde güvenliği danışmanı (TMGD) tehlikeli madde taşıyan işletmelerin taşıma faaliyetlerinin güvenli olmasını sağlayan ve bunun için gerekli denetlemeleri yapan kişilere denir. 4 yıllık lisans mezunu olan herkes gerekli diğer şartları da sağlarsa tehlikeli madde danışmanı olabilir.

Tehlikeli madde güvenliği danışmanlığı 2015 yılından sonra ciddi talep görmeye başlamıştır. Bu mesleği yapanların ortalama maaşının 20 bin lira olduğu söylenmektedir fakat bu konuda net bir bilgimiz yok. Farklı kaynaklarda farklı bilgiler yazıyor. TMGD olmak isteyen kişilerin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığının yetkilendirdiği eğitim kurumlarından alacakları 49 saatlik ders sonucunda girecekleri sınavdan 100 üzerinden en az 70 puan almaları gerekmektedir. Ayrıca bu kişiler milli eğitim bakanlığının belirlediği eğitim kurumlarından temel yangın eğitimi dersi almak zorundadırlar.

Tehlikeli madde güvenliği danışmanı ne iş yapar?

Tehlikeli madde güvenliği danışmanının başlıca sorumlulukları vardır. Bunlardan ilki işletmelerin uluslararası taşıma hukukuna uygun olarak taşıma yapıp yapmadığını denetlemek ve güvenli taşımayı sağlamaktır. Bunların dışında işletme çalışanlarına eğitim vermek ve işletmeye yıllık ya da aylık olarak raporlar ve öneriler sunmaktır.

Eğer tehlikeli madde danışmanı olursanız en fazla 5 işletmeye aynı anda hizmet verebilirsiniz. Yukarıda yazdığımız aylık 20 bin maaş zaten buradan gelmektedir, eğer tek işletmeye hizmet verirseniz maaşınız bu kadar fazla olmayacaktır. Ayrıca kurallar gereği TMGD olan kişiler başka bir işte çalışamazlar. Bu durum TMGD adayları tarafından tepkiyle karşılansa da şu an için karar değişikliği gözükmüyor.

Tehlikeli madde güvenliği danışmanlığı hakkında çok daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki siteyi ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz, sitede her şey çok detaylı şekilde anlatılmış.

Site adresi: https://www.avrupatmgd.com

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. tmgd Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Kimdir ? için yorumda bulun

    Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Kimdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Kimdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.