Stabil Ne Demek? Stabil Nerelerde Kullanılır?

Stabil kelimesini günlük hayatta en çok hastanelerde duymuşsunuzdur. Tıbbi bir terim olması sebebiyle bu kelimeyi duyduktan sonra anlamını merak edebilirsiniz. Stabil ne demek diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda detaylı şekilde anlatmaya çalıştık.

Stabil Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu’na göre sıfat olan stabilin birinci anlamı dayanıklı ve sağlamdır. Stabil kelimesi Latince stare ve stat kelimelerinden türemiştir. Fransızca stable kelimesiyle de benzeşmektedir.

Doktorlar hastanın durumunun nasıl olduğunu belirtmek için stabil kelimesini kullanırlar. Durumu stabil olan hasta mevcut durumunu koruyor demektir. Stabil kelimesinin zıttı unstabildir. Bu da hastanın vücut fonksiyonlarını yerine getirirken aksamalar olduğu anlamına gelir. 

Stabil Nerelerde Kullanılır?

Stabil Nedir?

Son zamanlarda stabil kelimesi başka alanlarda da kullanılmaya başlamıştır. Teknoloji bu alanlardan biridir. Bilgisayar, telefon gibi elektronik aletleri garantiye ya da servise gönderdiğinizde ne durumda olduğunu merak ederiz. Bu durumda karşımızdaki kişi bize bilgi verirken telefonunuz ya da bilgisayarınız stabil durumda diyebilir. Bu cihazın henüz tamir edilmediği anlamına gelmektedir.

İnternet bağlantıları için de stabil kelimesi kullanılmaktadır. Bazı uygulamalara girerken stabil olmayan bağlantı sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu internetinizin çekmediği ya da az çektiği anlamına gelmektedir.  Wifiye bağlanarak ya da telefonunuzun daha iyi çektiği bir yere giderek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Fizik biliminde stabil kelimesi bazen statik kelimesi ile karıştırılmaktadır. Stabil bahsedilen maddenin hareket halinde olmadığını belirtirken, statik o maddenin hareket halindeyken durumunu muhafaza ettiğini gösterir. Stabil kelimesi biyoloji biliminde de kullanılmaktadır. Doku tipleri ve hücre bölünmesi konusunda stabil hücreler vardır. Bu hücreler çoğalma kapasitesine göre ayrılan dokulardan biridir. Mitotik hızları düşük olmasına rağmen zedelenme ya da  doku kaybı gibi bir durumda bölünerek prolifere olan hücrelere denir. Karaciğer, böbrek ve pankreas stabil hücre tipine en iyi örnektir.  

Bu yazımızda sizlere “Stabil ne demek?” sorusunun cevabını verdik. Günlük hayatta karşınıza çıkan merak ettiğiniz diğer kavramlarını sitemizden öğrenebilirsiniz. Sitemizdeki arama bölümüne merak ettiğiniz kelimeyi yazarak hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Bize kolayca ulaşabilmek için sitemizi arama motorunuzun yer imlerine kaydedebilirsiniz.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Stabil Ne Demek? Stabil Nerelerde Kullanılır? için yorumda bulun

    Stabil Ne Demek? Stabil Nerelerde Kullanılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Stabil Ne Demek? Stabil Nerelerde Kullanılır? için ilk yorumu yapabilirsin.