Sivilce Oluşumuna Neden Olan Faktörler Nelerdir?

reklam alanı

Özellikle gençlerde sivilce oluşumu yaygın olarak görülmektedir.Ergenliğe girilmesiyle vücuttaki hormon dengesi değişir. Bu dönemde vücudun yağ üretimi artar ve yüz, sırt gibi bölgelerde sivilce oluşumu gözlenir. Cilt üzerine yağ birikmesi sonucu ilk olarak sivilce oluşur. Yağ oluşumunun artmaya devam etmesiyle ise siyah nokta oluşur. Siyah noktalardan kurtulmak sivilcelerden kurtulmaktan daha zordur.

Sivilceler ergenlik döneminden sonra da gözlenebilir. Bu gibi durumlarda tedavi edici krem kullanarak ya da sıkmadan sivilcenin kendiliğinden geçmesi beklenebilir.  Vücudun herhangi bir yerinde normalden fazla sivilce gözlenmesi durumunda bir uzmana danışmak gerekir. Tedavi edilmeyen sivilceler bulunduğu bölgede iz kalmasına neden olabilir. Kişinin sivilcelerini sıkması ya da kaşıması da ciltte iz bırakabilir.

Dermatoloji doktoru hastanın durumuna göre en iyi tedavi yöntemini uygulayacaktır. Sivilce tedavisi genellikle uzun sürmektedir. Bu nedenle hastanın sabırla sonucu beklemesi gerekmektedir.

Tedavi sırasında beklenmedik bir durum gözlenmesi durumunda da hemen doktora danışmak gerekir.

Sivilce Oluşumuna Neden Olan Faktörler
Yediğiniz yiyecekler sivilce oluşumuna neden olabilir. Kızartma türü ürünler, baharatlı, yağlı yiyecekler, süt ve süt ürünleri sivilce oluşumunu arttırmaktadır. Özellikle şekerli ürünler sivilce çıkmasına neden olur. Çok fazla şekerli beslen

Bulunduğunuz çevre de sivilce oluşumunu artırıcı etkiler taşıyor olabilir. Hava kirliliği, sivilce oluşumunda önemli bir etkendir. Bu tarz ortamlarda bulunduktan sonra yüzünüzü bol suyla yıkayarak temizlemelisiniz. Özellikle yağlı bir cilde sahipseniz yüzünüzü çok daha temiz tutmanız gerekmektedir, yoksa yüzünüzde biriken kirler cildin nefes almasını engeller ve bu da akne oluşumuna sebep olabilir.

Stresin de sivilce oluşumuna etki ettiği söylenmektedir. Bu konuda kesin bir araştırma olmamasına rağmen birçok kişide stresli dönemlerde ortaya çıkan sivilceler bu yargının oluşmasına neden olmuştur. Vücut baskı altındayken stres hormonu üretilmeye başlanır, bu da sivilce oluşumuna etki edebilir.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sivilce oluşumunu engellemek için yüzü temiz tutmak çok önemlidir. Yüz temizleme jeli ya da cilt tipinize göre uygun bir sabun ile yüzünüzü sabah akşam iyice yıkayıp bol suyla yıkamalısınız. Günlük en az 1 litre su içmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Sivilce tedavisi için doğal ürünleri tercih edebileceğiniz gibi bazı kozmetik ürünleri de kullanabilirsiniz. Bu konuda çok dikkatli olmanız gereken şey kullanacağınız ürünü kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmanız gerektiğidir. Cilt tipi yağlı, karma ve kuru olarak basitçe üçe ayrılır. Hangi cilt tipine sahipseniz ona uygun krem kullanmalısınız. Bunu da en iyi dermatologlar bilir, bu nedenle öncesinde mutlaka hekime danışıp bilgi almalısınız.

Yüzünüzdeki ve sırtınızda oluşan sivilce tedavisi için Doğal tedavi yöntemleri kullanmak istiyorsanız internette araştırma yaparak sivilce maskeleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Tamamen doğal ürünlerin karışımı ile oluşturulan birçok sivilce maskesi vardır. Örneğin en popüleri limon maskesidir. Limon maskesinin hazırlanışı oldukça kolaydır. Gerekli malzemeler; 3 yemek kaşığı limon suyu, 2 yemek kaşığı bal. Malzemeleri bir kasede karıştırdıktan sonra sivilceli bölgeye sürebilirsiniz. Bu işlemi 1 hafta boyunca her gün uygulayabilirsiniz. Maske yüzünüzde bir süre bekledikten sonra bol suyla durulayın. Bu tarz doğal maskeler herkesin yüzünde aynı etkiyi göstermez. Bu nedenle kullanırken dikkatli olmalısınız.

Bu yazımızda sivilce oluşumuna neden olan faktörlerden ve sivilce oluşumunu nasıl engelleyebileceğinizden bahsetmeye çalıştık. Umarız faydalı olabilmişizdir, bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Kaynak:

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sivilce Oluşumuna Neden Olan Faktörler Nelerdir? için yorumda bulun

    Sivilce Oluşumuna Neden Olan Faktörler Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sivilce Oluşumuna Neden Olan Faktörler Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.