Saptama Bildiren Cümleler Hangileridir?

Saptama kelimesi Türk Dil Kurumu’na göre; bir nesne ya da durumun ayırıcı özellikleriyle tanınması ya da bir konunun gözleme ya da ölçüye vurularak ayrıntılarıyla belirlenmesi olarak tanımlanmaktadır.  Bu yazımızda sizlere faydalı olabilmesi açısından saptama bildiren cümleler yazarak derslerinize yardımcı olmaya çalışacağız.

Üniversite sınavlarına hazırlanan gençler saptama bildiren cümlelerin sorulduğu paragraf metinlerine sıkça rastlamaktadırlar. Paragraf sorularının uzun olması dolayısıyla öğrencilerin gözleri korksa da aslında paragraf soruları dil bilgisi sorularından daha kolay cevaplanabilecek sorulardandır. 

Saptama cümleleri kesin bir dille kurulur ve tespit içerir. Bu nedenle paragraf içerisinde saptama cümlelerini tespit etmek kolaydır.  

Saptama Bildiren Soruları Çözmeniz İçin Öneriler

Saptama bildiren cümlelerin neler olduğunu kolaylıkla bulmak için; tanımı iyi kavramak ve paragraf sorularını iyi anlamak gerekir.  Paragraf soruları genellikle uzun ve karmaşık gözükür. Üzerine sınav stresi de eklendiğinde paragraf sorularını anlamak ve kısa sürede çözmekte zorlanabilirsiniz. Bunu geliştirmek için kitap okuma alışkanlığı edinebilir, her gün az da olsa kitap okuyabilirsiniz. Ayrıca her gün paragraf soruları çözmeniz çıkacak sorular hakkında tahmin yürütebilmenize yardımcı olur. 

Saptama cümlesini bulmak için cümlenin tespit etmek kelimesini içerip içeremeyeceğine düşünebilirsiniz. Bir başka ifadeyle cümlenin durum şöyleyken söyle oluyor anlamını taşıyıp taşımadığına bakılabilir. 

Bir örnekle pekiştirmek gerekirse; “Çevremdeki yeni nesil çocukları gördükçe sokakta oynamak yerine başlarını tabletlerinden kaydırmadıklarını görüyorum.” cümlesinde bu neslin çocukları ile ilgili bir saptama yapmıştır diyebiliriz. 

Saptama Bildiren Cümleler Nelerdir?

Saptama Bildiren Cümleler

Saptama Bildiren Cümleler

Saptama bildiren cümleler; bir konu içerisindeki durumu belirgin hale getirmek amacıyla kurulan cümlelerdir. Örneğin; “Üniversiteye giden insanlara baktıkça en az bizim kadar stresli olduklarını görüyorum.” cümlesi bu kişinin üniversiteye giden öğrenciler hakkında yaptığı bir saptamayı belirtir.  

Sınavlarda bir paragraf içerisindeki saptama belirten cümle nedir ya da aşağıdakilerden hangisi saptama belirtmez tarzında sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu soruların çözümü saptama tanımını anladıktan sonra zor değildir, kısa sürede çözülebilir. Konuyu anlamaya yönelik bir ön çalışma yaptıktan sonra test kitaplarından çok sayıda örnek soru çözebilirsiniz. Bu sayede sınavda çıkan saptama konusu ile ilgili sorulara yabancı olmazsınız ve kolaylıkla çözerek sınavınıza devam edebilirsiniz. 

Sınavlarda paragrafla ilgili sorunun yazıldığı koyu renkli alanı iyi anladığınızdan emin olunuz. Bazen öğrenciler olumsuzluk belirten soru cümlelerini sınav heyecanı ile olumlu gibi anlayabilmektedir. Soruyu yanlış anlamanız paragrafı yanlış yorumlamanıza neden olurken, yanlış cevaplamak da size puan kaybı yaşatacaktır. 

Saptama Bildiren Cümlelere Örnekler

  • “Ergenlik dönemindeki gençler sınav stresinden ve gelecek kaygısı taşımaktan olumsuz etkileniyor.” cümlesi gençlerin sınav stresinden ve gelecek olumsuz etkilenildiğini saptamıştır. 
  • “Sınavlara çalışmayı bir hafta önce bırakmayan öğrencilerin sınavda kafası karışıyor.” cümlesi öğrencilerde sınav sırasında meydana gelen kafa karışıklığının nedenini saptamıştır.   
  • “Necip Fazıl Kısakürek hayatı boyunca çok sayıda eser yazmış bir yazarımızdır.” Cümlesi Necip Fazıl Kısakürek’in çok sayıda eser yazmış bir yazarımız olduğunu saptamıştır.  
  • “Ülkemizde sosyal medya kullanımı son yıllarda oldukça artmıştır.” cümlesi ülkemizdeki sosyal medya kullanımının arttığını saptamıştır.

Ayrıntılı bilgi için; https://bilgiligenc.com/saptama-bildiren-cumleler.html

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. saptama bildiren cümleler Saptama Bildiren Cümleler Hangileridir? için yorumda bulun

    Saptama Bildiren Cümleler Hangileridir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Saptama Bildiren Cümleler Hangileridir? için ilk yorumu yapabilirsin.