Şahmeran Efsanesi Nedir?

reklam alanı

Çok çok eski tarihlerden günümüze ulaşabilmiş olan Şahmeran Efsanesi  esasında  insanoğluna güven duyulmaması gerektiğini , duyulan güvenin boşa çıkabileceğini ve aslında insanoğlunun kıymet bilmez bir varlık olduğunu dile getirmektedir.

Diğer efsanelerde olduğu gibi Şahmeran Efsanesi de eski çağlardan itibaren anlatıla anlatıla  günümüze ulaşmıştır. Efsanede Şahmeran adı verilen yılan başlı bir kadının Camşab adındaki bir kişinin hikayesi anlatılmaktadır.

Şahmeran Efsanesi Tarsus’ta meydana gelmiştir. Anlatılanlara göre Camşab arkadaşları ile bir kuyu bulur. Kuyu her ne hikmetse ağzına kadar bal ile doludur. Camşab kuyuya inerek balı çıkarmaya çalışırken arkadaşlarının aç gözlülükleri yüzünden kuyuda kalır. Kuyuda tek başına kalan Camşab çıkış için çareler ararken bir ışık görür ve ışığa doğru yol alır. Işığın geldiği delikten geçince çok güzel çiçeklerin yer aldığı bir yerde kendini bulur. Bu çiçeklerle dolu yer aslında yılanların atası olarak bilinen şahmeran’ın evidir. Yılanlarla dolu olan bu yerde şahmeran kendisine zarar vermeyeceğini ve istediği kadar yanında kalabileceğini belirtir.

Uzun yıllar şahmaranla birlikte kalan Camşab ailesini özlediğini belirterek kendisine izin verilmesini ister. Şahmeran kendisine asla hamama gitmemesini ve kendisinden kimseye bahsetmemesini tembihler. Bütün bunları kabul eden Camşab ayrılır ve ailesinin yanına döner. Aradan uzun bir zaman geçtikten sonra ülkenin kralı ölümcül bir hastalığa yakalanır. Herkes bu hastalığın ancak Şahmeran’ın etiyle geçeceğini söyler. Kralın adamları kralı kurtarmak için herkesi zorla hamama sokarlar. Camşab da hamama girer ve tüm vücudunun pullarla kaplığı olduğu görülür. Akla hayale gelmedik işkenceler sonucunda Camşab Şahmeran’ın yerini söylemek zorunda kalır. Şahmeran durumu anladığında aslında insanoğluna güven duyulmaması gerektiğini anlar ama bunun artık çok geç olduğunun da farkına varır. Her şeye rağmen dostuna yardımcı olmak ister. Eti toprak çanakta pişirildiğinde çıkan ilk suyun zehirli olduğunu, bundan dolayı da dikkatli olması gerektiğini tembihler. Kral ise Şahmeran’ın etinden yediğinde iyileşecektir. Camsab da çıkan ilk zehirli suyu vezire içirir ve vezir ölür. Krala da Şahmeran’ın etini yedirerek kralı iyileştirir. Ölen vezirin yerine geçen Camsab ömrünün sonuna kadar vezirlik yapar.

Efsane ile ilgili söylentilere göre Şahmeran’ın yuvasındaki yılanlar Şahmeran’ın öldüğünü öğrendikleri gün Tarsus yılanlar tarafından işgal edilecektir.

Not : ”Maran” sözcüğü yılan anlamında olup ”şah” sözcüğü ise kral anlamında kullanılmıştır. Buradan Şahmaran kelimesinin aslında yılanların şahı anlamını taşıdığını söyleyebiliriz. Kelimenin aslı Şahmaran olup yaygın kullanımdan dolayı yörede Şahmeran olarak söylenmektedir.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. şahmeran efsanesi Şahmeran Efsanesi Nedir? için yorumda bulun

    Şahmeran Efsanesi Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Şahmeran Efsanesi Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.