Sagrada Familia’ya Dair Bilgiler

İspanya Avrupa’nın gözde ülkelerinden biridir. Akdeniz iklimine sahip olması, renkli ve birbirinden güzel yapılarıyla insanın ruhuna hitap etmektedir. Ayrıca İspanya’da bir çok yeni tat deneyebilirsiniz. Ekmek üzeri atıştırmalık demek olan pintxosların, her yöreye özgü yapılan risottonun, küçük tabaklarda gelen tapasları deneyebilirsiniz.

Tatil planlarınıza İspanya rotasını kesinlikle eklemelisiniz. Pişman olmayacaksınız! İspanya’nın başlıca görülmesi gereken şehri ise Barcelona’dır. Barcelona  Sagrada Familia Bazilikası ile ünlüdür. Sagrada Familia hala yapım aşamasında olan bir bazilika ve kilisedir. Hatta bu konuda türünün tek örneğidir.

Sagrada Familia Tarihi

Sagrada Familia‘nın yapımına 1882’de başlanmıştır. İlk mimarı Francesco del Villar’dır. Mimar antoni Gaudi bu projeye 1883’te dahil olmuştur. Gaundi 1926 yılındaki ölümüne kadar Sagrada Familia için çok emek sarf etmiştir. Gaundi vefat ettiğinde yapıda sadece doğusundaki İsa’nın Doğumu Cephesi ve bu cephedeki kulelerden biri , kilisenin içindeki Apsis ve Kripta tamamlanmıştır. Sonrasında 1936 yılında İspanya İç Savaşı çıkmıştır. Bu savaş sırasında İspanya’da birçok yapı zarar görmüştür. Gaundi’nin orijinal çizimleri ve alçıdan yaptığı modellemeler bu sıralarda hasara uğramıştır. Bu nedenle Sagrada Familia bazilikasının yapımına 1950’lerde bir grup mimar birlikte devam ettirene kadar son verilmiştir. 1987 yılında ise sonunda Çile adı verilen Batı Cephesi tamamlanmış ve 2010 yılında ise ibadete hazır hale gelmiştir. Yapının 2030 yılında ise tamamen bitmesi beklenmektedir. Sagrada Familia Bazilikası’nın yapım süresinin bu kadar uzun sürmesi inşaat maaliyetlerinin ziyaretçilerden temin edilmesi olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca Gaudi’nin orjinal planları zarar gördüğü için anlaşılması da zor olmaktadır.

Mimar Antoni Gaudi İspanya’nın en ünlü mimarlarından biridir. Eserlerinde doğada görülen öğeleri ustalıkla kullanmaktadır. Yaptığı eserlerde vitrayları da sıklıkla kullanan mimarın eserlerini mutlaka yakından görmelisiniz. Özellikle güneş ışığı vurduğunda vitrayları gözlemlemek çok güzel olmaktadır. Yaptığı eserler ziyarete açıktır. Gezi rotanıza Antony Gaundi’nin eserlerini eklemelisiniz.

Sagrada Familia Bilet Türleri

Sagrada Familia Bazilika’sını gezmek için giriş biletinizin olması gerekmektedir. Bu biletleri girişteki gişeden ya da internet üzerinden temin edebilirsiniz. Birkaç çeşit Sagrada Familia bileti vardır. Bunlardan ilki sesli rehber içeren giriş biletidir.Bu bileti alarak kulaklık yardımıyla gezdiğiniz yerler hakkında doğru bilgiler edinebilirsiniz, böylece gezinizden daha çok zevk alabilirsiniz. Satın alabileceğiniz bir diğer bilet de hızlı giriş biletidir. Bu bilet rehber içermese de Sagrada Familia ruhunu yaşamak için yeterlidir. Bir de Sagrada Familia giriş biletine ek olarak kulelere giriş bileti alabilirsiniz. Bilet satıcıları size istediğiniz kuleye çıkabileceğiniz garantisini vermezler. Bunun nedeni Sagrada Familia’nın her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamasından dolayı kuleler içerisinde yoğunluk olmasıdır. Bu biletler ile 18 yaşından küçükler kulelere çıkamazlar fakat 16 yaşından büyükler yanlarında ebeveyn bulunması halinde girebilirler. 30 yaşın altındaki yetişkinlere ,öğrencilere ve yaşlılara biletler daha indirimlidir.

Sagrada Familia Gezi Rehberi

Sagrada Familia’yı gezmek için günün güneşli olduğu zamanlar idealdir. Bu nedenle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde ziyaret etmenizi öneririz. İspanya’ya gitmeden önce internetten kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Böylece nereleri gezmelisiniz, nerelerde konaklayabilirsiniz, en güzel yemekler nerelerdedir gibi pek çok detayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca gezinizle ilgili bir ön araştırma yapmanız gezi planı oluşturmanıza da yardımcı olacaktır. Böylece geziniz sırasında oluşabilecek olumsuzluklara karşı da hazırlıklı olabilirsiniz.

Sagrada Familia Bazilikası hakkında daha fazla bilgi almak, giriş bileti almak, diğer gezilecek yerlere göz atmak ve gezi planınızı daha kolay oluşturmak için https:// www.muzebiletleri.com/bilet/ispanya/barselona/sagrada-familia-bilet-turleri/ adresine bakabilirsiniz.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sagrada Familia’ya Dair Bilgiler için yorumda bulun

    Sagrada Familia’ya Dair Bilgiler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sagrada Familia’ya Dair Bilgiler için ilk yorumu yapabilirsin.