Sağlıklı Tırnaklar İçin 5 Öneri

Tırnak bakımı sağlık açısından en önemli faktörlerden biridir. Günlük yaşantımızda bütün işlerimizi ellerimizi kullanarak yaptığımız için tırnaklarımızın yıpranma ve kırılma olasılığı çoktur. Özellikle ev hanımlarının tırnak bakımı ve sağlığı açısından çok zorluk çektiğini biliyoruz. İşte bu yüzden sizlere sunacağımız bu maddeler tırnaklarınızı daha sağlıklı ve bakımlı hale getireceğinizden emin olun.

1.Tırnaklarınız çabuk kırılıyor ve istediğiniz gibi kullanamıyorsanız…Bu genellikle kalsiyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden bol miktarda kalsiyum içerikli yiyecek ve içeceklerle sorununuzu çözebilirsiniz. Ayrıca bol bol meyve sebze ve bol su tüketimi yaptığınızda tırnaklarınızın canlandığını göreceksiniz Tırnaklarınızı limonla ovabilirsiniz. Tırnaklarını daha güçlü olur ve kırılmaları engeller. Temizlik malzemeleri tırnaklarınızı zedelemektedir. Bu yüzden temizlik yaparken bir eldiven giyip tırnaklarınızı koruyabilirsiniz.

2.Tırnaklarınızı sık sık törpülüyorsanız, bunu en alt seviyeye indirin. Törpülemek zamanla tırnaklarınızı güçsüzleştirir ve çabuk kırılma seviyesine getirir. Yine aseton kullanımı da günümüzde oldukça fazla kullanılmaktadır. Buda tırnaklarınızın yıpranmasında oldukça etkilidir. Ayrıca tırnaklarımızı olduğundan fazla uzatırsak sık kırılmalara ve kopmalara maruz kalabiliriz.

3.Tırnaklarınızı yiyorsanız yeterince bakımlı olmaması normaldir. Bu toplumda sık sık görülen bir hastalık haline gelmiştir. Özellikle bunun için acı ojeler ve hatta psikolojik tedaviler  uygulanır. Bunlar oldukça etkili yöntemlerdir.

4.Sağlıklı bir tırnak pembe renktedir ve serttir. Eğer benim tırnağım böyle değil diyorsan: nişastalı suya tırnaklarınızı yatırabilirsiniz.1 çorba kaşığı nişastayla 1 su bardağı ılık suyu karıştırıp 10-12 dakika bekletip durulayın. Hafifçe havluyla kurulayın. Bu tırnaklarınızın sertleşmesini sağlayacaktır.

5.Eğer oje kullanıyorsanız.. Oje kullanımlarınızı sık sık yapmayın, tırnaklarınızın hava almasına izin verin. Haftada 2 gün tırnaklarınızı dinlendirmek ve havalandırmak için oje kullanmayın. Oje sürmeden önce koruyucu losyon ve nemlendirici kullanın. Aseton yerine bitkisel oje çıkartıcı bir ürün kullanabilirsiniz.

Daha sağlıklı tırnaklar için ellerinizi bol bol yıkayın ama tırnaklarınızın yumuşamaması için iyi kurulamayı da unutmayın. Evde kolayca uygulayacağınız işlemleri de mutlaka yapın. Vazelin ile tırnaklarınıza bakım yapın. Vazelini tırnaklarınıza sürüp 20 dakika ellerinizi kullanmayın. Unutmayalım ki bedenimize giren bütün bakteriler el ve tırnaklarla salgılanır ve çoğalır. Bu yüzden tırnak bakımınıza özen gösterin.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. sağlıklı tırnaklar için 5 öneri Sağlıklı Tırnaklar İçin 5 Öneri için yorumda bulun

    Sağlıklı Tırnaklar İçin 5 Öneri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sağlıklı Tırnaklar İçin 5 Öneri için ilk yorumu yapabilirsin.