Provizyon Ne Demek? Kredi Kartında Bekleyen Provizyon Nedir?

Sözlükte bir çekin ya da bir banka hesabının para olacak karşılığı provizyon olarak adlandırılmaktadır. Bankadan bir çekin karşılığı olup olmadığı ya da hesapta belli miktarda para bulunup bulunmadığı bilgisi istenmesine provizyon istemek ya da almak denir. Özellikle toplu ödeme yapan firmaların muhasebe görevlileri bu sorgulamayı sıklıkla yapmaktadır.

Provizyon kelimesi banka işlemlerinizde, hesap özetlerinde karşınıza çıkabilir. Kredi kartıyla herhangi bir şey satın aldığınızda bankanız işleminizi doğrulamak, çekim yapılan pos cihazının yerini kontrol etmek, verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu teyit etmek, limitinizi kontrol etmek için ön onay süresi verir. Bu süreye provizyon denmektedir. Alışveriş yaptıktan sonra internet bankacılığı ya da mobil uygulama kullanırsanız bekleyen provizyon yazdığını görebilirsiniz. Bu işlem olası bir dolandırıcılık ya da hırsızlığı engellemek amacıyla yapılır.

İnternetten satın aldığınız bir ürün için provizyon kodunu sipariş numaranız ile birlikte firmanın internet sitesine yollamanız istenir.Provizyonda bekleyen işlemler ön onayda tutuyor demektir. Gün içerisinde aynı kredi kartıyla birden çok yerden alışveriş yaparsanız onay bekleyen işlemler sıraya alınacaktır. Satın alma işlemi posttan çıkan slipte provizyon onay kodu yazar. İade işlemlerinde bu numaraya ihtiyaç vardır.

Provizyon Süresi

Kredi kartıyla yapılan işlemlerde satıcı için provizyon süresi çok önemlidir. Bu süreye göre ödeme firmanın hesabına geçecektir. Gün içerisinde yapılan harcamalar genellikle gün sonuna kadar provizyonda kalır. Bu süre içerisinde harcanan miktar kredi kartının limitinden düşer. İşlem onay aldığındaysa dönem borcuna yansır. Bu süre boyunca bankanızın sunduğu imkanlar dahilinde harcamalarınızı erteleyebilir ya da taksit sayısını artırabilirsiniz. Bu işlemler için faiz ödemeniz gerektiğinden önerilmez.

Kredi Kartında Provizyon Bekleyen İşlem Ne Demek?

Alışverişiniz sırasında herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadıysanız, provizyonda bekleyen işleminiz ertesi gün onaylanmış olacaktır. Genellikle 1 gün süren bu işlem, kullanılan pos cihazı ve farklı bankalardan kaynaklanan durumlar nedeniyle 2 gün de sürebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bankanızla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi kartınızda size ait olmayan bir harcama görürseniz provizyon süresindeyken bu işlemi iptal edebilirsiniz. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak şüpheli durumu bildirdiğinizde yardımcı olacaklardır.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Provizyon Ne Demek? Provizyon Ne Demek? Kredi Kartında Bekleyen Provizyon Nedir? için yorumda bulun

    Provizyon Ne Demek? Kredi Kartında Bekleyen Provizyon Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Provizyon Ne Demek? Kredi Kartında Bekleyen Provizyon Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.