Op.Dr. Neşe Erten ile Vitrektomi Ameliyatı Üzerine

Vitreus göz küresinin iç kısmını dolduran, jel kıvamında şeffaf bir dokudur ve yaklaşık olarak göz hacminin üçte ikisini kaplar. Vitreus gözün anatomik yapısının oluşmasına katkı sağlar. Göz arka segment ameliyatlarında vitreus jelinin boşaltılması gerekir. Bu da vitrektomi ameliyatı ile mümkün olur. Vitreus jeli boşaldıktan sonra onun yerini hümör akoz denilen göz içi sıvısı doldurur. 

Vitrektomi; 0.5 ile 1 mm arasından daha ince bir kesici yardımı ile gözün içerisine girerek gözün arka kısmındaki geniş alanda bulunan vitreus jelini kısmi ya da tamamen boşaltma işlemidir. Vitrektomi işlemi ile vitreusun temizlenmesi, retinanın orijinal haline geri dönmesi hedeflenmektedir.  

Vitrektomi ameliyatı; göz içi kanama, ileri seviye diyabetik göz rahatsızlığı, retina ayrışması, görme merkezi deliği, görme merkezi önü zar oluşumu, göz içi sinir tabakasının yırtılması, göz içi enfeksiyonları, göz içi yabancı cisim girmeleri, büyük retina yırtıkları, katarakt ameliyatları sonrası gözde kalan lens kalıntıları, yeni doğan bebeklerde görülen son evre prematüre retina hastalıklarının tedavisinde uygulanmaktadır.  

Vitrektomi ameliyatı genellikle lokal anestezi yapılarak gözün uyuşturulması ile yapılır. Vitrektomi ameliyatı sonrası hasta kısa sürede evine dönebilir. Ancak hastanın 1 gece kontrol altında tutulması, hastanın sağlığı açısından daha güvenlidir. 

Vitrektomi ameliyatı sonrasında göz hassaslaşabilir, gözde kanlanma gözlenebilir. Bu nedenle ameliyat sonrası gözü dış etkenlerden korumak adına birkaç gün göz bandı ve koruyucu göz damlası kullanılması gerekmektedir. Vitrektomi ameliyatı ile körlük riski taşımakta olan hastaların görüş kalitesi artmaktadır.  Vitrektomi ameliyatı sonrasında kişisel temizlik ve darbelere itina ile dikkat edilmelidir. Ameliyat olan göz her türlü darbeden korunmalıdır. Gözleri kâğıt mendil ile silmemek gerekir. Göz ameliyattan sonraki 10 gün boyunca suyla temizlenmemelidir. Gözlere etki edebilecek buhar ve sıcak sudan kaçınılmalıdır. Vitrektomi ameliyatı sırasında hastanın gözüne silikon ya da gaz yerleştirilmesi durumunda, günün belirli saatlerinde hastanın yüz üstü pozisyonda yatması istenir. 

Or.Dr. Neşe Erten; 1983 yılında İzmir’de doğmuştur. Tıp eğitimini 2001 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bitirmiştir. 2007 yılında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları’nda ihtisasını tamamlayarak göz hastalıkları uzmanı olmuştur. Op.Dr. Neşe Erten göz hastalıkları ve tedavileri konusunda en yeni teknolojileri takip ederek hastalarına tanı ve tedavi olanakları sunmaktadır. Şu anda Özel Incalı Meydan Hastanesi’nde çalışmaktadır.  

Ameliyat sonrası ani gelişen göz ağrısı, görme bozukluğu, kızarıklık, şişkinlik ve benzeri durumlarda zaman kaybetmeden doktorunuza danışınız. 

Kaynak: https://www.opdrneseerten.com/

 

 

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Op.Dr. Neşe Erten ile Vitrektomi Ameliyatı Üzerine için yorumda bulun

    Op.Dr. Neşe Erten ile Vitrektomi Ameliyatı Üzerine için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Op.Dr. Neşe Erten ile Vitrektomi Ameliyatı Üzerine için ilk yorumu yapabilirsin.