Okyanus Han Kimdir?

Cengiz Han veya nam-ı  diğer Okyanus Han Moğolların  tarihsel gelişim sürecinde , belki de başlarına gelen en büyük hediye! Belki de Moğollar  Cengiz Han var olmasaydı asla tarih sahnesindeki yerlerini koruyamayacaklardı. Moğolları derlemiş , toparlamış ve tarih sahnesinde bir imparatorluk sürecini başlatmıştır. Şüphesiz Moğollar  Orta Asya’da silinip giden diğer milletler gibi bir akıbete uğramamışlar ise bunu Cengiz Han ve üvey kardeşi Camoka sayesinde yapmışlardır. Cengiz isminin orijinali Çingiz kelimesidir. Çingiz Moğolca’da Okyanus anlamına gelmektedir. Cengiz Han ‘ın gerçek ismi yani babasının kendisine verdiği isim Temuçin’dir. Küçük Temuçin Moğol boy lideri olan babasının düşman Moğol kabileleri tarafından zehirlenmesi üzerine annesini de alarak kaçmış ve zor bir yaşam sürmüştür. Yaşamını balık ve diğer hayvanları avlayarak sürdüren Temuçin, bu zor şartların kendisine verdiği güç ve tecrübe ile ileride sahip olduğu asil kanı da kullanarak Moğol liderliğini ele geçirecektir. Temuçin’in ilk büyük düşmanı ise ne yazık ki kankardeşim dediği Camoka olacaktır.

Küresel Soğutmacı Unvanı Nereden Gelmektedir?

Cengiz Han’ın katıldığı savaşlar neticesinde 40 milyon insanın öldüğü bilinmektedir. Dolayısıyla ölen kişilerin bulundukları alanda ekin işlerini yapmamasından dolayı ortaya çıkan boşlukta ağaçlar yeşermiş ve karbon salınımı azalmıştır. Dolayısıyla dolaylı olarak küresel soğuma gerçekleşmiştir. Bu durumdan dolayı kendisine dünyanın ilk küresel soğutmacısı ünvanı verilmiştir.

Nasıl Bir Kişiliğe Sahiptir?

Cengiz Han şüphesiz dünya tarihinin gördüğü en acımasız ama aynı zamanda en zeki karakterlerinden biridir. Kale kuşatmalarından önce ele geçirdiği yerlerde yarattığı dehşet , topluluklarda atom bombası etkisi yapmakta ve kendiliğinden teslim olmaya zorlamaktadır. Onun kullandığı savaş taktikleri prenslere ders olarak verilebilecek kadar keskin ve zeka dolu manevralardır. Cengiz Han ele geçirdiği yerlerdeki zeki  ve yetenekli kişileri de ordusuna katarak güne güç katmayı iyi biliyordu. Ülkesinde Türklere önemli görevler vermiştir.Ordusunu Türkler ile güçlendirmiş, Uygur Türklerini saray katipleri yapmış ve Uygur yazısını kullanmıştır. Öğretmen ve hekimleri vergilerden muaf tutması da bilime ne kadar önem verdiğini göstermektedir. Cengiz Han aynı zamanda inançlara çok saygılı bir kişilik olarak göze çarpmaktadır. Din adamlarını korumuş ve ülkesinde diğer dinleri serbest bırakmıştır. Arkasında bıraktığı Cengiz Yasası da  Cengiz Han’ ın teşkilatçılığının güzel bir örneğini vermektedir. . .

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. okyanus han Okyanus Han Kimdir? için yorumda bulun

    Okyanus Han Kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Okyanus Han Kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.