Obezite Nedir? Teşhisi ve En Çok Görülen Ülkeler

Bedendeki yağ kütlesinin, yağsız kütleye olan oranının anormal bir şekilde artmasına bağlı olarak; vücut ağırlığının, boy uzunluğuna göre olması gereken değerden yüksek olmasına obezite denir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise vücuttaki yağ birikiminin sağlığa zarar verecek ölçüde birikmesini obezite olarak değerlendirmiştir.

Yani obezite; besinlerden aldığımız kalorinin harcanan kaloriden fazla olması ve aradaki  enerjinin %20 ya da daha fazla olduğu durumlarda yağ olarak depolanmasından kaynaklanarak, sağlık sorunları çıkarması ve yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir etken hatta hastalık olarak bilinmektedir.

Obezite, günümüzde ki karşı karşıya kaldığımız önemli sağlık sorunları arasındadır. Daha çok gelişen ve gelişmeye devam eden ülkelerde mevcuttur.obezite nedir

Anne karnında plesanta ile başlayan beslenme ölüme kadar devam eder. Yaşamımızı devam ettirmek için besinlerin gerektiği kadar ve dengeli bir şekilde alınması gerekir ve açlığı bastırmak için aperatif şeyler yemek ya da canının çektiği şeyleri tüketmek karın doyurmak anlamına gelmez.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının  %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusudur.

Sağlıklı bir yaşama sahip olmak için; erkeklerde yağ oranının %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkmaması gerekmektedir.

Obeziteyle en çok mücadele eden ülkelerin sıralaması ise şu şekilde;

1- Kuveyt ( nüfusun %42.8’i )

2- Suudi Arabistan ( nüfusun %35.2’si )

3- Mısır ( nüfusun %34.6’sı )

4- Ürdün ( nüfusun %34.3’ü )

5- Birleşik Arap Emirlikleri ( nüfusun %33.7’si )

6- Güney Afrika ( nüfusun %33.5’i )

7- Meksika ( nüfusun %32.9’u )

8- ABD ( nüfusun %31.8’i )

9- Venezuela ( nüfusun %30.8’i )

10- Trinidad ve Tobago ( nüfusun %30’u )

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. obezite nedir Obezite Nedir? Teşhisi ve En Çok Görülen Ülkeler için yorumda bulun

    Obezite Nedir? Teşhisi ve En Çok Görülen Ülkeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Obezite Nedir? Teşhisi ve En Çok Görülen Ülkeler için ilk yorumu yapabilirsin.