Minimalizm Nedir?

Minimalizm Nedir?

Minimalizm kavramı son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bir yaşam felsefesi haline gelen bu kelimeyi sosyal medya kullanırken görebilirsiniz. Aklınıza “minimalizm nedir?” gibi bir soru gelebilir. Bu yazımızda aklınızdaki soruya en iyi şekilde cevap vereceğiz.

Bu kavramı anlayabilmek için öncelikle tarihini bilmek gerekir. Bu akım 1960’lı yıllarda sanatta ortaya çıkmıştır. Abc sanatı ya da minimal sanat gibi isimlerle de anılır. Özellikle heykeltraşların ilgisini çekmiştir. Nesneye sadece nesne olması yönüyle bakan sanatçılar bu yönde eserler vermiştir. Daha sonraları müzikte de bu akımın etkileri görülmeye başlamıştır. Sanatçılar sık tekrar eden, sade müzikler ortaya koymuşlardır. Alman bir düşünür olan Hegel minimalis akımı “Sade ama basit olmayan, yalın ama yavan olmayan bir güzellik anlayışıdır.” diyerek tanımlamıştır. Bu akım ilk çıktığı yıllarda bir sanat akımı olsa da zaman içerisinde birçok kişinin ilgisini çekmiştir. Bunun en büyük sebebi temelinde tüketme çılgınlığını ortadan kaldırmayı amaçlamasıdır.

Minimalizm Ne Demek?

 Minimalizm en kısa tanımıyla sadeleşme demektir. Sadeleşmeye giderken her şeyden kurtulma değil, ihtiyaç olan kadarıyla yetinme söz konusudur. Var olanın kıymetini bilmek, tekrar tekrar kullanmak, istifçilikten uzaklaşmak teşvik edilmektedir. Kapitalist düzende sürekli almak, tüketmek ve daha fazla almak vardır. Bu felsefeye göre tüketmeyen insanın mutlu olma şansı yoktur. Çünkü çevresindeki insanlar da tüketiyordur ve onun da tüketmesi gerekir. Böyle bir düzende yaşayan kişi en son çıkan teknolojik ürünleri almazsa kendini kötü hissedecektir. Oysa sürekli tüketme halinde olmak kişinin birikim yapmasına, daha önemli ihtiyaçlarını almasına, etrafındaki ihtiyaç sahiplerini görmesine engel olmaktadır. Dünya üzerinde bu çılgınlığın durması, insanların bilinçlenmesi amacıyla ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Bu nedenle minimalizm kavramının yaygınlaşmasının çok iyi etkileri olmuştur. Adeta kapitalizmin tersi olan bu kavrama göre azla yetinmek, yenisini almadan önce eskisini onarmak, eşyaya değer vermek vardır. Böyle yapıldığında gerçek mutluluğa ulaşmak mümkündür. Bu kavramın popüler hale gelmesi internet kullanımının yaygınlaşmasıyla olmuştur. Sosyal medyada akıma göre hayatını düzenleyen ve diğer insanları da buna teşvik eden çok sayıda hesap vardır. Bu hesaplara göz atarak minimal bir yaşamın nasıl olduğunu yakından gözlemleyebilirsiniz. Merak ettiklerinizi hesap sahibine mesaj atarak sorabilirsiniz.

Minimalizm Nasıl Uygulanır?

Bu akımın uygulanması hayat tarzının değişmesi anlamına gelir. Bu da zor bir şey olduğundan başlangıç olarak küçük ama istikrarlı adımlar atmayı deneyebilirsiniz. Bu amaçla ilk olarak ihtiyacınız olmayan şeyler almayı bırakmaya başlayabilirsiniz. Yeni bir şey almaya karar verdiğinizde kendinize “Buna ihtiyacım var mı? Bunu satın almam gerekli mi? Bunu ne için kullanacağım? Bunun yerine kullanacağım başka bir eşyam var mı?” gibi sorular sorabilirsiniz. Sorulara dürüst yanıtlar verirseniz ne yapmanız gerektiğine sağlıklı karar verebilirsiniz.  Bu aşamada kendinizi kandırmadığınızdan emin olunuz. Yeni alacağınız ürünlerde diğer eşyalarınızla kullanabileceklerinizi tercih edebilirsiniz. Örneğin diğer kıyafetlerinizle kolay kombinlenecek kıyafetler satın alabilirsiniz.  Kitap satın almadan önce şehrinizde bulunan kütüphanelerde olup olmadığına bakabilirsiniz.

Bu akımın temelinde azla yaşamak olduğu için, önce dolabınızdaki sonra da evinizdeki eşyaları gözden geçirebilirsiniz.  Bir eşyayı bırakıp bırakmamaya belirli sorular sorarak karar verebilirsiniz. Bu eşyayı en son ne zaman kullandım, ne sıklıkla kullanıyorum, benim için gerekli mi, bir daha kullanacak mıyım, tekrar ihtiyacım olursa kolaylıkla satın alabilir miyim gibi sorulara verdiğiniz yanıtlarla eşyanızı ne yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Kullanmadıklarınızı satabilir, bağışlayabilir ya da geri dönüşüme verebilirsiniz. Örneğin bir dönem hobi amaçlı aldığınız malzemeleri artık kullanmıyor olabilirsiniz. Bu eşyaları başkalarına verirseniz yerden de tasarruf etmiş olacaksınız.

 İhtiyacınız olmayacak eşyaların hediye edilmesinin önüne geçmek için sizin adınıza istediğiniz bir kuruma bağış yapılmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca hediye çeki de isteyebilirsiniz.

Sade bir yaşam sürmek için yaşadığınız evi de küçültebilirsiniz. Bunun için son dönemde yaygınlaşan küçük evlere göz atabilirsiniz. Böyle bir eve geçmeye karar verdiğinizde birçok eşyanızdan da kurtulmanız gerekecektir.

Bu akımı uygulamak için hasar gören, bozulan ya da yırtılan eşyalarınızı atmak yerine tamir etmelisiniz. Bu konuda başkalarından da yardım alabilirsiniz. Bir eşyayı atmak yerine tekrar kullanmak israfın da önüne geçecektir. Tamiri mümkün olmayan eşyalarınızı ise başka bir şeye dönüştürmeyi deneyebilirsiniz. Bazı uygulamalardan dönüşüm fikirleri bulabilirsiniz.

Minimalist akıma uygun yaşamak isteyen kişilerin önündeki en büyük engel cezbedici reklamlardır. Sokaklarda karşılaştıklarınızı engelleyemezsiniz belki ama nette gördüklerinizin önüne geçebilirsiniz. Tarayıcınıza reklam engelleme eklentisi ekleyerek bir nebze olsun bu durumu engelleyebilirsiniz. Arkadaş grubunuz da bu akıma uygun yaşamanızın önünde bir engel olabilir. Arkadaşlarınızdan kopmak istemiyorsanız böyle bir hayat sürmenin ne kadar faydalı olduğunu onlara anlatarak ya da göstererek onları teşvik edebilirsiniz.  Bu sayede birlikte yaptığınız aktivitelerde aşırılıktan uzak olabilirsiniz.

Minimalizmin İnsan Üzerindeki Etkileri

Teknolojinin hayat içerisinde daha fazla etkili olmasının artıları olduğu kadar eksileri de olmuştur. Ürün sayısı ve çeşitliliği artmış, yaşam şekli değişmiş, popüler ürünlere rağbet artmıştır. Hatta bilgi yoğunluğunda bile aşırı artış olmuş bu da bilgi kirliliğine neden olmuştur. İnsanlar artık daha kısa sürede daha fazla şey tüketmektedir. Bu da bedenen ve ruhen kişileri yıpratmaktadır. Daha fazla şey satın almak için daha çok çalışması gereken insanın durup bir dinlenmeye ihtiyacı vardır. Kişi kendisine dayatılan hayatı yaşamak zorunda değildir. Tüketmeye odaklı insanlardan uzaklaşarak azla çok şey yapılabilir.

Minimal bir yaşam alanı oluşturmak sizi karmaşadan uzaklaştıracaktır. Satın aldıklarınızdan yediklerinize, hayatınızdaki insanlardan zaman yönetiminize kadar pek çok farklı alanda bu akımı uygulayabilirsiniz. Örneğin konuşma sırasında az kelimeyle çok şey anlatmak amaçlanabilir. Hayatınızda sizi yoran, üzen insanlardan uzaklaşmak da bu kavramla bağdaştırılabilir. Karnınız acıkmadan yemek yememek de minimalizme uygun bir davranış olacaktır. Akımı hayata geçiren kişide olumlu birçok değişiklik gözlenecektir. Kişi hayatındaki yorucu etmenlerden kurtulacak, bu sayede zihni daha açık olacaktır. Odaklanmada ciddi artış gözlenecek,  yaşam konforu artacaktır. Tüketim çılgınlığından kurtulmak eşyaya daha fazla anlam yüklemenin önüne geçecektir. Bu da alçak gönüllü olmayı sağlayacaktır. Eşyalarınızın başına bir şey geldiğinde tüm dünyanız kararmayacaktır. Olaylara daha olumlu bir açıdan bakabileceksiniz. Hayatın her alanında sadeleşmek kişinin yaşadığı anlardan keyif almasını da sağlayacaktır.

Bu akıma uygun bir hayat yaşamaya karar verdiyseniz blog, internet sitesi ya da sosyal medya hesabı açarak diğer insanlarla deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu sayede bu alanda bilgili kişilere daha kolay ulaşabilir, zorlandığınız konularda fikir danışabilirsiniz.

Bu akım hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bu konuda çekilmiş filmleri izleyebilirsiniz. Öneri isterseniz Minimalizm Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel adındaki 79 dakikalık filmi sizlere göz atabilirsiniz. Bu kavrama uygun bir hayat yaşayan iki arkadaşın anlatıldığı filmde minimalistlerin yaşamına yakından tanık olabilirsiniz. Eşyalarda mutluluk mu arıyoruz, ne ihtiyaç ne değil, nasıl bir yaşamla tatmin olmak mümkün, para mutluluk getirir mi, azla yaşamaya nasıl başlamalı gibi sorulara cevap bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra akım ile ilgili yazılmış kitapları ve makaleleri okuyarak da bilgi sahibi olabilirsiniz.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Minimalizm Nedir? için yorumda bulun

    Minimalizm Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Minimalizm Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.