Migren Krizi Nasıl Önlenir?

Migren, dünya genelinde çok sık görülen kronik bir sağlık sorunudur. Şiddetli baş ağrısı ve kusma ile başlayan ataklar için, kullanılan ağrı kesiciler çoğu zaman faydasızdır. Şakaklarda, ense ve göz çevresinde ağrıya neden olan bu hastalığa çoğu zaman mide bulantısı da eşlik eder. Ağrı başladığı anda, 15 dakikalık uyku bazen ağrıların şiddetlenmeden sonlanmasını sağlar. Fakat migren krizleri başladıktan sonra birkaç gün devam edebilmektedir. Migren ağrısı; stres, açlık, yorgunluk, uykusuzluk ve adet döneminde fazlaca artar. Birçok hastalık gibi migren de genetik yatkınlığı bulunan kişilerde sıkça görülür. Migrenden korunmak için, yorgunluk ve stresten uzak bir hayat yaşamak gerekir. Kesin tedavisi bulunmayan bu yaygın hastalık için günümüzde halen kapsamlı araştırmalar yapılmaktadır. Sık olarak migren krizi geçiren kişilerde kullanılan migren aşısı çoğu zaman ağrıları hafifletmekte etkili olabilmektedir.

Migren aşısı nedir; kalsitonin yani genler ile ilişkili peptite karşı hazırlanan antikorların migren hastalarına enjekte edilmesinin migren ağrılarını hafiflettiğini göstermiştir. Migrende koruyucu tedavi olarak kullanılması beklenen migren aşısının botoks ile birlikte kullanması mümkündür. Fakat henüz piyasaya sürülmeyen bu aşının, en geç bir yıl işçinde kullanılması beklenmektedir. Hayati tehlikesi bulunmayan fakat yaşam kalitesini düşüren migren sancılarını hafifleten bu aşı sayesinde, sık olarak migren krizi geçiren birçok kişinin ağrıları yok olacaktır.migren krizi nasıl önlenir

Migren Aşısı Nasıl Uygulanır; kronik migreni bulunan kişiler için özel olarak geliştirilen migren aşısı için, halen laboratuar çalışmaları yapılmaktadır. Ağrıları %70 oranında hafiflettiği belirlenen iğne, birçok diyabet hastasının düzenli olarak kullandığı inüsilin iğneleri ile benzerlik gösterir. Ağrı durumunda kişinin kendi iğnesini yapması mümkündür. 3 veya 4 hafta arayla yapılabilen aylık migren aşısının, en geç bir yıla kadar piyasaya sürülmesi beklenmektedir.

Migren aşısının yan etkisi var mıdır; denekler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, migren aşısı vurulan bölgede hafif bir kızarıklık ve deri kabarması gözlemlenmiş, ayrıca kişide yalnızca birkaç saat süren halsizlik belirlenmiştir. Başkaca her hangi bir yan etkisi bulunmayan bu aşının, birkaç yıl içinde milyonlarca migren hastası tarafından güvenle kullanılması hedeflenmektedir.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. migren krizi nasıl önlenir Migren Krizi Nasıl Önlenir? için yorumda bulun

    Migren Krizi Nasıl Önlenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Migren Krizi Nasıl Önlenir? için ilk yorumu yapabilirsin.