Lotus Çiçeği ve Renklerinin Anlamı

Çiçeklerin güzelliklerinden, görünümlerinden ve eşsiz kokularından ziyade sembolik anlamları da vardır. Bu güçlü anlamlar sanatta ve edebiyatta sembol olarak da kullanılmıştır.

Bütün çiçeklerin kendi sembolleri vardır, kültürlere, örf ve adetlere göre bu anlamlar değişiklik gösterebilir. Yaşadığınız ülkede, bölgede çiçekler kültürünüzün ve gelecek nesillere bırakacağınız mirasın izlerini taşırlar. Dini törenler, özel günler, doğum günleri, toplantılarda sıklıkla bulunan çiçekler ve çiçek aranjmanları o günün anlamını ifade eder.

Lotus çiçeği, özellikle Doğu kültürlerinde önemli bir dini sembol niteliğindedir. Doğu kültüründen yayılan Lotus çiçeği genellikle ilahi güzelliği ve ruhun saflığını anlatmak için kullanılmıştır. Dünyaya yayılan bu çiçeğe bir çok kişi hayranlık duymaktadır.

Lotus çiçeği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için bu yazının kaynağı olan www.bilgilerce.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sitede yer alan ” Doğa ve Bitkiler ” kategorisini de incelemenizi tavsiye ederiz.

Lotus Çiçeğinin Renkleri

Renkler bir çiçeğin anlamını ve ifadesini değiştirebilir. Lotus çiçeğide bir çok renge sahiptir ve bu renklerin farklı sembolleri mevcuttur.

Mavi

Mavi renk derinliği, ilhamı, samimiyeti, güveni ve bilgeliği sembolize eder. Sakinlik ve dinlenmek için tercih edilen mavi renk lotus çiçeği yatak odalarında kullanılabilir.

Pembe

Pembe renk, hassasiyet, romantizm, uyum, sevgi ve rahatlamayı ifade eder. Pembe lotus çiçeği Buda’nın gerçek çiçeği olarak söylenir.

Beyaz

Beyaz lotus çiçeği zihni temsil eder. Beyaz masumiyet,aydınlanma ve inancın yansımasıdır. Bu yüzden beyaz lotus çiçeği genellikler dini törenlerde kullanılır. kişinin ruhunun yatıştırılmasını ifade eder.

Mor

Mor renk telif, zenginlik, bilgelik, savurganlık, yaratıcılık ve haysiyeti simgeler.

Kırmızı

Kırmızı lotus çiçeği sevgi ve şefkat ile ilgilidir. Kırmızı romantizmi, tutkuyu ve gücü ifade eder. Kırmızı lotus çiçeğine çok sık rastlanılmaz genellikle daha yumuşak renkleri mevcuttur.

Siyah

Siyah ölümün, isyanın ve gücün sembolüdür. Siyah lotus çiçeği açık renk olan lotus çiçeklerinin zıt karşılığını ifade eder. Alışılmış olan her şeye karşı isyan, saldırganlık ve sonrasında gelen ölümü ifade eder.

Lotus Çiçeğinin Özellikleri

Lotus çiçekleri suda yetişen çiçeklerdir. Nilüfer çiçeği ile çok benzerler. Evinizde yada bahçeniz de lotus çiçeği bakmak istiyorsanız küçük bir göle sahip olmalısınız. Ya da büyük bir saksı da seçebilirsiniz. İlkbahar yada sonbaharda dikilmesi gereken bir çiçektir. Sulanmasına gerek duyulmayan bir çiçektir. Sıcaklık arttıkça kendileri büyüler. Lotus çiçekleri alternatif tıpta da kullanılmaktadır. Lotus çiçeği uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları arasında yerini alır.Kaynak Adresi: https://www.bilgilerce.com/

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Lotus Çiçeği ve Renklerinin Anlamı için yorumda bulun

    Lotus Çiçeği ve Renklerinin Anlamı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Lotus Çiçeği ve Renklerinin Anlamı için ilk yorumu yapabilirsin.