Kişileştirme Nedir? Kişiselleştirme İçeren Cümleler

Günlük yaşamda birçok söz sanatı ile karşılaşırsınız. Bunlardan bazılarını bilseniz de zaman zaman anlamlarını karıştırabilirsiniz. Edebiyatın inceliklerini anlamak için kullanılan söz sanatını anlamak gerekir. Kişileştirme sanatı üniversite sınavında Türkçe paragraf sorularında karşınıza çıkmaktadır. Öğrenciler genelde benzetme ile kişileştirmeyi karıştırmaktadır. Bu yazımızda sizlere “kişileştirme nedir?” sorusunun cevabını vereceğiz.

Kişileştirmeyi insana özgü özellikleri, hayvan, bitki gibi canlılara ya da deniz, kum, güneş gibi cansızlara aktarma olarak tanımlayabiliriz. İnsanlar zaten kişi kabul edildikleri için kişileştirmek mümkün değildir.  Edebiyatta kişileştirme sanatı teşhis olarak da bilinir. Özellikle hayvanlarla ilgili çocuk romanlarında bu söz sanatına sık rastlanır.

Tavsiye İçerik: Kanıksama Nedir? Kanıksama Bildiren Cümleler

Türk Dil Kurumu’na Göre Kişileştirme

Türk Dilimi Kurulu Sözlüğü kişileştirmeyi cansız varlıkları ya da hayvanları insanmış gibi gösterme, canlandırma, teşhis olarak tanımlamaktadır. Düşünme, özlem, sıkılma, şarkı söyleme gibi davranışlar insanlara özgü kabul edilir. Bu davranışları doğa olaylarına, hayvanlara ya da eşyalara ithaf ederseniz kişileştirme yapmış olursunuz. Kişileştirilen varlığa konuşma yetisi eklenirse infak diğer adıyla konuşturma sanatına başvurulmuş olur. Kişileştirme yapılan yerde konuşturma sanatı olmak zorunda değildir. Ancak her konuşturma sanatının yapıldığı her yerde kişileştirme vardır.

Kişileştirme bir söz sanatıdır. Edebiyatta önemli bir yeri olan söz sanatları her dönemde kullanılmıştır. Kullanılma amacı sözün daha etkili olmasını sağlamaktır. Anlama, mecaza ve söze dayalı olarak farklı şekillerde yapılmaktadır. Kişileştirme mecazla ilgili sanatlar grubuna girmektedir. Sınavlarda çıktığında doğru yapabilmek için diğer söz sanatlarını da öğrenmek gerekir. Böylece aralarındaki farkı kolayca anlayabilirsiniz. Geçmiş sınav sorularını çözerek öğrenip öğrenmediğinizi test edebilirsiniz.

Kişileştirme İçeren Cümleler

“Akrep ve yelkovan aceleleri var gibi koşup duruyorlar.”

Zamanın hızlı aktığına vurgu yapılmış, zamanın insan gibi koştuğu söylenerek kişileştirme yapılmıştır.

“Toprak yağmur sonrasında sevince bürünür.”

İnsana ait sevinme özelliği toprağa ithaf edilmiş, böylece kişileştirme sanatı yapılmıştır.

“Ben kuşlardan da küçüktüm, bir gece vaktiydi aşk tuttu elimden benim.”

Aşkın tıpkı bir insan gibi ellerinden tuttuğu söylenerek kişileştirme sanatı yapılmıştır.

Bu yazımızda sizleri kişileştirme hakkında bilgilendirdik. En yeni içeriklerimiz için bizi takipte kalın!

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kişileştirme Nedir? Kişileştirme Nedir? Kişiselleştirme İçeren Cümleler için yorumda bulun

    Kişileştirme Nedir? Kişiselleştirme İçeren Cümleler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kişileştirme Nedir? Kişiselleştirme İçeren Cümleler için ilk yorumu yapabilirsin.