Kansızlık (Anemi) Nedir?

reklam alanı

Kansızlığın tıp dilindeki adı anemidir. Kanda en çok bulunan ve oksijen taşıma görevi yapan kırmızı kan hücreleri olan alyuvarların eksikliği kansızlık olarak adlandırılır. Alyuvarların azalması vücutta oksijen taşınmasını olumsuz etkiler.

Kansızlığın en önemli nedenleri demir eksikliği, b12 eksikliği ve zaman zamanda folik asit eksikliğidir. Bu değerlerin eksik olması kemik iliğinde kan yapımının azalmasına sebep olur ve kansızlık ortaya çıkmış olur.

Kansızlık Belirtileri

Bazı insanlarda kansızlık sorunu olmasına rağmen belirti vermediği için bunun farkında olmazlar. Genel olarak kansızlık belirtileri yorgunluk, çabuk yorulma, halsiz olma, gözlerde bulanıklık, konsantrasyon eksikliği gibi sorunlardır. Ayrıca kansızlık sorunu olan kişiler çabuk üşür ve soğuğa karşı dayanıklı değillerdir.

Kansızlık çoğu zaman gebelik döneminde de görülür. Anne adaylarında kansızlık sorunu olması bebeğin zayıf doğmasına sebep olabilir. Bu yüzden gebelik sırasında zaman zaman kansızlık testi yapılmalıdır.

Kansızlık Tedavisi

Kansızlık teşhisi sağlık ocaklarında ve ya hastanelerde kolay bir test ile belirlenebilir. Demir, B12 ve folik asit değerlerinizi ve gerekli diğer değerlerinize baktırıp bir doktor ile görüşerek kansızlık sorununuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kansızlık sorunu olan kişiler beslenmelerine dikkat etmeli kan yapıcı yiyecekler yemeye özen göstermelidir. Fakat bazı insanlar ne kadar düzenli beslense de kansızlık hastalığından kurtulamazlar. Bu durumlarda doktorun verdiği demir ve B12 yükseltici ilaçlar kullanılabilir ve ya doktorun belirleyeceği sıklıkta iğne vurulabilirsiniz.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kansızlık (Anemi) Nedir? için yorumda bulun

    Kansızlık (Anemi) Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kansızlık (Anemi) Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.