Kanıksama Nedir? Kanıksama Bildiren Cümleler

Kanıksama kelimesi Türkçe derslerinde ve günlük hayattaki konuşmalarımızda birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Kanıksama, kelimesinin anlamını kısaca “sık tekrarlanan şeylere zamanla alışma, artık tepki vermeme durumu” olarak tanımlayabiliriz. Yani daha önce birçok kez olan bir olayın tekrar etmesi nedeniyle kişide artık etki uyandırmaması, kişinin bu durumu benimsemesi,  anlamına gelmektedir.

Kanıksama kelimesini “duyarsızlaşma” anlamında da görebiliriz. Toplum tarafından duyarlı olunan konular zamanla toplumun o olaya alışmasına ve toplumun o olay karşısında tepki göstermemesine neden olur.

Örneğin: Ülkemizde Corona virüs nedeniyle İstanbul, Ankara, İzmir gibi bazı büyük şehirlerde maske takma zorunluluğu getirildi. İnsanlar yolda ve toplu taşıma araçlarında maske takmak zorunda fakat bazı kişiler bu kurala ısrarla uymuyor. Kuralın getirildiği ilk günlerde maske takmayan kişiler vatandaşlar tarafından uyarılıyordu fakat günler geçtikçe insanlarımız bu duruma alıştı ve artık maske takmayanları kanıksadı. Yollarda birçok kişi maske takmamasına rağmen kimse uyarmıyor.

Kanıksamak Nedir?

Kanıksama Bildiren Cümleler

Yukarıda Kanıksama kelimesinin tanımını yapmaya çalıştık. Şimdi de bazı örnekler vererek konuyu pekiştirmeye çalışalım. Aşağıda kanıksama anlamı taşıyan cümlelerle ilgili örnekleri bulabilirsiniz.

  • Arkadaşım sandığım herkesin arkamdan iş çevirmesine alıştım.
  • Neredeyse her gün bir şeylere zam geldiği için artık zam haberi görünce şaşırmıyorum.
  • Ali sınavlardan düşük not almayı kanıksamış olmalı ki artık düşük not alınca hiç üzülmüyor.
  • Covid-19 nedeniyle insanların maske ile dolaşmasını kanıksadık, artık sokakta maske ile dolaşmak çok normal geliyor.
  • İnsanların onun hakkında kötü yorumlarda bulunmasına aldırış etmiyor.
  • Önceleri böyle davranışlara tepki gösteren kişiler artık sessiz kalıyor.

Yazımızın burada sonuna geliyoruz. Bu yazımızda kanıksama kelimesinin sözlük anlamına değindik ve örnek cümleler paylaştık. Bu konuda zorluk yaşamamanız için bol bol örnekler çözmenizi ve kendi örnek cümlelerinizi yazmanızı tavsiye ederiz.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kanıksama Nedir? Kanıksama Nedir? Kanıksama Bildiren Cümleler için yorumda bulun

    Kanıksama Nedir? Kanıksama Bildiren Cümleler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kanıksama Nedir? Kanıksama Bildiren Cümleler için ilk yorumu yapabilirsin.