İşsizlik Nedir ve İşsizlik Türleri Nelerdir?

Günümüzün büyük sorunlarından biri olan işsizlik, ekonomi için büyük önem arz etmektedir. Dünyanın birçok ülkesi işsizlik ile boğuşurken, Türkiye’de işsizlik konusundan muzdariptir. Diğer taraftan da kötü ekonominin temelinde de işsizliğin yattığını söylesek yanlış olmaz sanırım.

İşsizlik kavramı konusunda tanımsal anlamda literatürde net bir kavram birliğini görmek mümkün değildir. Bu sebeple yazımızın devamında sizlere sunacağımız bilgilerde en yaygın kullanımlar ve kabul gören terimleri ileteceğiz.

İşsizlik Nedir?

Çalışma istek ve iradesi olduğu halde teknik açıdan 4 hafta içerisinde iş aramasına rağmen iş bulamayan kişiler resmi olarak işsiz sayılmaktadır. En çok kabul gören tanım bu şekildedir. Şimdi işsizlik hakkında diğer kavram ve bilgiler bakalım.

Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) standartları gereği resmi çalışma yaşı 15 olarak belirlenmiştir. Bu nedenden ötürü istihdam ve işsizlik hesaplamalarında 15 yaş üzeri nüfus dikkate alınmaktadır.

İşsizlik kavramını dikkate alırken bazı kavramları tanımamız gerekmektedir. Bu kavramlara bir bakalım.

Kurumsal Olmayan Nüfus: 15 yaş ve üzeri toplam nüfusun kışla, hastane, hapishane gibi yerlerde ikamet eden nüfusa farkı ile bulunmaktadır.

Çalışanlar: Literatürde istihdam edilen ya da istihdam hacmi olarak geçmektedir. Belirli bir ücret karşılığı herhangi bir işte çalışanlar ve kendi işi olan ya da aile işinde çalışan kişiler bu terimin tanımıdır.

İşgücü İçinde Yer Almayanlar: İşsiz ancak iş aramayanların oluşturduğu grup işgücü içinde yer almayanlar olarak adlandırılmaktadır. Bu grup emekliler ve öğrencilerden oluşmaktadır.

Umudu Kırılmış İşçi: Çalışmak istediği halde iş bulamayan ve bunun sonucunda da iş aramaktan vazgeçen kişiler umudu kırılmış işçi olarak adlandırılır.

İşsizlik Türleri Nelerdir?işsizlik türleri nelerdir

Literatürde yer alan işsizlik türleri ve tanımlarına bakalım.

Gizli İşsizlik

Bir işte çalışsa da toplam üretime katkısı sıfır ya da negatif olan kişilerin oluşturduğu işsizlik türü Gizli İşsizlik olarak adlandırılmaktadır. Türkiye’de tarım sektöründe ve tarımda bu işsizlik türüne rastlanmaktadır.

Açık İşsizlik

İşgücü arzı içerisinde olup, çalışma istek ve iradesinde olsa da 4 hafta iş aramasına rağmen iş bulamamış kişiler Açık İşsizlik olarak adlandırılır.

Friksiyonel İşsizlik

Bir ekonomide işgücüne yeni katılanlar ile çalıştıkları işi beğenmeyip iş değiştirmek isteyen kişiler Friksiyonel İşsizlik olarak adlandırılır. Aynı zamanda Geçici İşsizlik ya da Arizi İşsizlik adı da verilmektedir.

Bu tür işsizliğin ortaya çıkma sebebi işgücü piyasasının iyi çalışmamasıdır.

Yapısal İşsizlik

Kısa dönemli friksiyonel işsizliğin uzun dönemli hali Yapısal İşsizlik olarak adlandırılmaktadır.

Talep değişikliği, teknolojik gelişme gibi sebeplerle işsiz kalan kişiler yapısal nedenlerle işsiz kalmıştır. Bu işsiz kişilerin iş bulması uzun sürebilir. Yani buda yapısal işsizliğe neden olur.

Konjonktürel İşsizlik

Aynı zamanda Devrevi İşsizlik olarak da bilinen Konjonktürel İşsizlik, ekonomik faaliyetlerde genişleme veya daralma dönemlerinde ortaya çıkan işsizlik türüdür.

Doğal İşsizlik

İş gücü piyasalarının doğal işleyişine bağlı olarak bir ülkenin işsizliğini sıfırlamak mümkün değildir. Normal olarak karşılanan bu işsizlik türü de Doğal İşsizlik olarak adlandırılmaktadır.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. işsizlik nedir İşsizlik Nedir ve İşsizlik Türleri Nelerdir? için yorumda bulun

    İşsizlik Nedir ve İşsizlik Türleri Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İşsizlik Nedir ve İşsizlik Türleri Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.