Hayıflanma Ne Demek?

Hayıflanma sözcüğü eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Zaman geçtikçe kullanımı çoğalmış ve dilimizde yer etmiştir. Dilimizde kullanım olarak alışkanlık yapmış olsa da kelime anlamı tam olarak bilinmemektedir. Bu yazımızda “Hayıflanmak ne demek?” sorusunun cevabını sizlere açıklayıp ayrıntılı bir şekilde bu sorunun cevabını bulmanıza yardımcı olacağız.

Hayıflanmanın TDK’daki Karşılığı Nedir?

Birçok yerde hayıflanma kelimesini kullanılmakta fakat TDK’ya göre ne anlama geldiği merak edilmektedir. Kelimenin anlamını öğrenmek için sözlüğe bakılabilir. Normalde elinizde sözlük varsa onu kullanabilir ya da TDK’nın sitesinden bakabilirsiniz. Ancak sitemiz sayesinde kolayca bu kelimenin anlamını öğrenebilirsiniz. Türk Dil Kurumu’na göre hayıflanmak kelimesi iki anlama geldiği görülmektedir. Bu anlamlara baktığımızda:

  • Üzülmek, acımak, yerinmek, esef etmek
  • Kaybedilen bir fırsat için üzülmek olarak ifade edilmiştir.

Hayıflanma Nedir?

Hayıflanma Nedir?

Duygu ve düşüncelerimizi belirtirken hayıflanma kelimesini kolaylıkla kullanmaktayız fakat tam olarak anlamsal açıklamasına geldiğimizde donup kalmaktayız. Bazen pişmanlık anlamındaymış gibi açıklamakta bazen ise hayıflanmak ile pişmanlık arası bir açıklama sunmaktayız.

Geçmişte başımızdan geçmiş herhangi bir olay ya da anıya dair duyulan üzüntüye hayıflanma denmektedir. Duyulan bu üzüntü geçmişte yapma imkânımız varken yapmayı tercih etmediğimizden kaynaklanmaktadır. Hayıflanan bir kişi şikayet ediyor demektir. Bunun yanı sıra geçmişte yaşanmış bazı olaylar hakkında pişmanlık duyulması da hayıflanma olarak tanımlanmıştır. Oysa pişmanlık kişinin duymuş olduğu üzüntüyü belirtirken, hayıflanmak sözcüğü kişinin geçmişte yapmadığı şeylerden dolayı hissedilen duyguyu dile getirmektedir.

Bu küçük farkla birlikte bu iki kelime birbirinden ayrılmaktadır. Hayıflanmak sonucu yaşanan ruh hali pişmanlık olarak nitelendirilebilir. Bunun sonucunda kişinin “keşke öyle yapsaydım” ya da “keşke öyle deseydim” dediği görülür. Bu ruh halinde fazla kalmak kişinin depresyona girmesine neden olabilir.  Bu nedenle hayıflanmak yerine , geçmişte yapılamayan neyse şimdi oldurmaya çalışmak gerekir. Böyle bir şey mümkün değilse de kişinin önüne bakması tavsiye edilir.

Hayıflanma Cümleleri

  • Keşke derslerimi son güne bırakmak yerine düzenli çalışsaydım.
  • Uykusuz şekilde araba sürmemeliydim.
  • Gençliğimde daha çok şehir ve ülke gezmeliydim.
  • Bilgisayar satın almadan önce daha iyi araştırma yapmalıydım.
  • Keşke satranç oynamaya devam etseydim, şu an çok daha başarılı olabilirdim.

Bu yazımızda sizlere “hayıflanmak nedir?” sorusunun yanıtını verdik ve bazı hayıflanma cümleleri paylaştık. Anlamını bilmediğiniz  diğer kelime ya da söz öbekleri hakkında bilgi edinmek için takipte kalın!

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hayıflanma Ne Demek? Hayıflanma Ne Demek? için yorumda bulun

    Hayıflanma Ne Demek? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hayıflanma Ne Demek? için ilk yorumu yapabilirsin.