Hat Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

hat sanatı

Geçmişi Osmanlı İmparatorluğu dönemine dayanan, günümüzde yalnızca birkaç usta isim tarafından yapılan hat sanatı, önceden seçilmiş bir yazının sanatçıya göre dekoratif şekilde uyarlanmasıdır. Köklerimize özgü bir sanat dalı olmasına rağmen, günümüzde eğitimleri verilerek korunmaya çalışılan kültür eserleri arasında yer alır. Hat sanatının yapılışı, yetenek ve ustalık gerektirir. Çünkü bilinen klasik harflerden, dekoratif görüntü çıkartma temeline dayanır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ilk başlarda yalnızca resmi yazışmalarda kullanılan Hat sanatı, ilerleyen yıllarda; medrese, kervansaray, cami ve minare süslemelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde daha çok nostaljik dekor amaçlı duvarları süslemek veya tarihi dokuyu zenginleştirmek için tercih edilir. Restorasyon çalışmalarında sıkça kullanılmaktadır. İslam, Arap, Pers, Çin ve Batı kökenli hat sanatı çeşitleri mevcuttur.

hat sanatı

Hat Sanatı Nasıl Yapılır?

Hiçbir eğitim almadan amatörce Hat sanatı yapmak oldukça zordur. Bu sebeple ustalaşmış bir Hat sanatçısından, yani hattattan ders almak gerekir. Hoca tarafından öğretilen figürler, uygulayanın hayal dünyasında tekrar şekillendirilir ve daha farklı bir boyut kazanır. İslami geleneğe uygun bu sanat dalı ile ilgilenen az sayıda sanatçı kaldığı için, hayal dünyası geniş, yetenekli sanatçıların hazırladığı eserler, günümüzde çok fazla değer görmektedir.

Hat sanatının yapılışı şu şekilde özetlenebilir;

  • İlk olarak hat sanatında kullanılacak kalemin ki (bu kalem bambudan özel olarak yapılmıştır) ustalıkla açılması gerekir. Açma işlemi için, maket bıçağı kullanılır. Uygulanacak yazının inceliği ve hazırlanan şekle verilecek kavis, kalemin kalınlık ebatlarını belirleyecektir. Ardından açılan kalem zımparalanır.
  • Hat sanatında kullanılan özel boya, titizlikle hazırlanır.
  • Daha önceden planlanmış yazı, kâğıt veya ahşap zemine belli belirsiz çizilir ve farklı şekiller verilerek dekoratif hale getirilir. Hat sanatında, Arapça harflerin kullanımı çok yaygındır. Fakat kimi zaman el yazısı ile süslemeler yapılmaktadır. Güzel yazma becerisi olan hattatın hayal dünyası ön plana çıkar. Yazılan harflerdeki incelen ve kalınlaşan bölgeler, çevresinde kullanılan dekor ve yazının kenar süslemeleri tamamen sanatçıya bağlıdır. İlk bakışta kolay görünen ama farklı ve özel eserler çıkartmanın oldukça zor olduğu bir sanat dalıdır. Gösterişli ve farklı eserler yapan az sayıda hattatın eserleri oldukça fazla pirim yapmaktadır.
rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. hat sanatı Hat Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Hat Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hat Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.