Haspam Ne Demek?

Günlük konuşmalar sırasında eski ve yeni birçok sözcük kullanılır. Bunlardan bazılarının anlamını cümle içerisindeki kullanımından çıkarmak mümkündür.  Ancak bazı kelimelerin ne demek olduğu böyle anlaşılmaz. Her iki durumda da kelimenin anlamını doğru bir şekilde öğrenmek gerekir. Televizyonda herhangi bir programı izlerken ya da haber okurken haspam kelimesiyle karşılaşabilirsiniz. Aklınıza “haspam ne demek?” diye bir soru gelebilir. Yazımızda bu kelimenin anlamına yer vereceğiz.

Haspam Nedir?

Bu kelime haspa kelimesinin sahiplik eki almış halidir. Arapça çakıl taşı anlamına gelen hasbe kelimesinden türemiştir. Bu kelimenin günlük konuşma dilinde kadınlar için sıklıkla kullanıldığını görebilirsiniz. Türk Dil Kurumu’na göre bu kelime kızlara, kadınlara şaka ya da alay yollu söylenen bir söz olarak tanımlanmıştır. Erkekler için de kullanıldığı da görülür.

Kökeni eski yıllara dayandığından orta yaş ve üzerinde olan kişiler daha sık kullanmaktadır. Cümlede kullanıldığında kim kastediliyorsa o kişiyi küçümseme anlamı taşır.  Haspam kelimesini kullandığınız kişi bundan hoşnut olmayabilir. O nedenle dikkatli kullanmak gerekir. Özellikle iş yeri gibi ciddiyet gerektiren ortamlarda bu kelimeyle şaka yapmamanızı öneririz.

Haspa kelimesinin ikinci bir anlamı daha vardır. Fazla yüz vermeden beğenme ve sevgi ifadesi olarak kullanılır. Bu anlamıyla arkadaşlar arasında kullanılır. Böyle bir kullanımda herhangi bir yanlış anlaşılma olmayacaktır. Ancak samimi olmadığınız ve alıngan arkadaşlarınız için kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Refik Halit Karay “Şu çirkin haspadaki keramet nedir ki güzellerin yapamadığını yapıyor, bir defa meclisinde bulunan dahi eteğinden başını alamıyor.” diyerek bu kelimeyi cümle içinde kullanmıştır. Sevilen sanatçı Sezen Aksu’nun onu alma beni al isimli şarkısında “Mor kaftanlara sarmış haspam, odun gibi belini” demiştir. Böyle diyerek diğer kadının hoş olmadığını belirtmiştir.

Bu yazımızda haspam ne demek sorusunun cevabını verdik.  Siz de artık bu kelimeyi cümle içerisinde doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer kelimeler ve söz öbeklerinin anlamını sitemizden öğrenebilirsiniz. Bizi takipte kalın!

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Haspam Ne Demek? Haspam Ne Demek? için yorumda bulun

    Haspam Ne Demek? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Haspam Ne Demek? için ilk yorumu yapabilirsin.