Gri Kedi Cinsleri Nelerdir?

Özet: Gri kediler son zamanların popüler cinsleri arasında yer alıyor. Peki, gri kedilerin cinsleri ve özellikleri neler?

Kediler cinslerine göre farklı fiziksel ve karakteristik özelliklere sahiptir. Son zamanlarda oldukça ilgi gören gri kediler arasında ilk akla gelenler genellikle Chartreux, Mavi Rus ve British Shorthair cinsi kediler oluyor. Bu kediler gri tüyleri ile popüler olsa da onlar gibi asil renkli birçok kedi cinsi daha var. Cinslerine göre taşıdıkları özellikler de oldukça farklıdır. Bazıları çok sakinken bazıları tam bir oyun canavarı. Peki, bu kedileri ne kadar tanıyoruz? Sizler için gri kedi cinslerini ve özelliklerini hazırladık.

British Shorthair

Gri kediler arasında oldukça popüler olanBritish Shorthair kısa ve yumuşak tüylere sahiptir. Tüy rengi maviye yakın tonlarda olup oldukça asil görünümlüdür. Kafası yuvarlak ve geniştir. Kulakları uzun, burnu minik, gözleri büyük ve genellikle canlı bakışlıdır. Bu kediler güçlü ve kaslı bir yapıya sahiptir. Gövdesi geniş olan bu kedimizin bacakları da kedilere göre normal uzunluktadır. Büyük patileri ise yürürken daha da sevimli görünmesini sağlıyor. Erkekler 6-10 kilo arasında dişiler 5-7 kg arasındadır. Ortalama 14-20 yıl yaşarlar.

British Shorthair cinsi uysallığı ile tanınır. Onların dünyasında fazla atmayıp zıplama yoktur. Bir köşede sakinliğini korur ve nadiren yaramazlık yapar. Evde yalnız kaldığında da sakinliğinden ödün vermez, yaramazlık yapmaz. Uyumlu yapısı diğer kedilere göre daha hareketsiz olduğunu düşündürse de enerjileri yüksektir. Zeki olan bu kediler sahipleri ile oyun oynamayı sever ancak diğer kediler gibi atlamaz, zıplamaz ve koşmaz. Onunla daha sakin oyunlar oynayabilirsiniz. Dizinize kıvrılıp film izleyebilir, sizinle birlikte ülke gündemini takip edebilir. Her ortama ve insana ayak uydurabilen oldukça sevimli bir karakteri olduğunu söylemek mümkün.  

Scottish Fold

Gri kedi cinsleri arasında asilliği ve uysallığı ile tanınan diğer kedimiz ise Scottish Fold. Bu kediler; büyük kulaklı, büyük yuvarlak göz hatlarına sahip, masum bakışlı, kısa tüylüdür. İlk kez 1960 yılında bulunmuş ve farklı cinslerle çiftleştirilerek gen havuzları genişlemiştir. Bu kedi cinsi diğer kedilerin aksine daha sakin bir hayattan hoşlanır. Cool diyebileceğiniz bir edayla evde işlerini sakince tamamlar, yerine geçer ve sessiz sedasız uyur. Bu sakinlikleri ilgi istemediklerini düşündürse de aslında sahipleri tarafından ilgi görmeyi çok severler. Oldukça zeki ve akıllık olan bu hayvanların eğitilmesi kolaydır. Sahibine çabuk alıştığı gibi girdiği tüm ortamlara da uyum sağlar.

Russian Blue

Russian Blue dilimizde mavi Rus kedisi olarak adlandırılan asil görünümlü gri kedi cinslerimiz arasında yerini alıyor. Bu kedi cinsi ilk kez 1960’lı yıllarda Kuzey Avrupa’da ortaya çıkmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında İngiltere ve Amerika’ya gitmiştir. Mavi Rus kedisi zarif ve ince görünümlüdür. Orta boylarda olan kedinin bacakları diğer cinslere göre biraz daha uzundur. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise tüylerinin çok canlı ve hoş görünmesidir. Vücudu kaslı ve güçlüdür. Genellikle yeşil, canlı gözleri vardır. Gözleri hafif çekik, bakışları masumdur. Fiziksel özellikleri ile dikkat çeken bu kedilerin kendine has karakterleri olduğunuz da söyleyebiliriz.

Mavi Rus kedisi görünümü gibi nazik bir kişiliğe sahiptir. Özellikle dişi türleri çok sessiz, sakin ve uyumludur. En bilinen özellikleri şefkatli ve hoşgörülü olmalarıdır. Çocuklarla arası çok iyi olan bu kediler sahiplerine kısa sürede alışır ve bağlanır. Bu kediler oyun oynamayı çok sevdiği gibi evin çevresinde hoşuna gidecek bir şeyler bulup kendine oyuncak yapabilir. Her zaman ilgi istediği için yanına farklı bir evcil hayvan alabilirsiniz. Dışarıda zaman geçirmekten çok hoşlanırlar.

Nebelung

Nebelung gri, uzun tüyleri ile tanınan asil bir kedi cinsidir. Dünyanın en pahalı kedi ırklarından biri olan Nebelung nazik ve sevecen tavırları ile de tanınmaktadır. Mavi Rus kedilerine benzeyen bir karakter yapıları vardır. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilmiştir. 2011 yılında tanınan Nebelung kedisi az sayıda olmasından dolayı pahalı bir ırktır. Daha çok Amerika ve İngiltere’de görülür.

Bu kedilerin en belirgin kişilik özelliği utangaç olmasıdır. Sahibi ile bağ kurduktan sonra alışsa da yabancı hayvanlar veya insanlar gördüğünde saklanır. Alışması için ona fazla ilgi gösterilmesi ve her gün oyun oynanması gerekiyor. Sahiplenildikten sonra diğer kedi cinslerine göre daha zor alışır. Ancak alışma sürecinden sonra oyunlar oynayan, evin her yerinde koşturan enerjisi yüksek bir kedi göreceksiniz. Nebelung, yeni yerler görmeyi sever. Onunla istediğiniz kafeye, alışverişe, tatile gidebilirsiniz.

Chartreux

Yuvarlak geniş bir kafa yapısına sahip Chartreux cinsi kediler de gri kürkleri ile tanınıyor. Kulakları uzun, ağız kenarları gülümseyen bir ifadeyi anımsatan bu kedi cinsimizin gözleri genellikleri koyu renklidir. Orantılı vücut hatlarına sahip, geniş omuzludur. Bu kediler utangaç olarak bilinse de sahibine alıştıktan sonra evde çok rahat davrandığını görebilirsiniz. Ancak tanımadığı insanlara yaklaşmaz ve sıkıştırılmaktan hoşlanmazlar. Kibar, her ortama uyum sağlayacak sakin bir karakteri vardır. En bilinen özelliği ise disiplinli olmasıdır. Onunla oyun oynarken ödül verebilir ve kolaylıkla eğitebilirsiniz.

Korat

Korat da diğer gri kedi cinsleri gibi oldukça asil bir görünüme sahiptir. Sık ve katlı bir tüy yapısına sahiptir. Burunları kısa, aşağı doğrudur. Kulakları sivri, gözleri genellikle yeşildir. Elmas yüz tipini anımsatan bir çene yapısı vardır. Tüyleri gri olduğu gibi mavi, koyu mavi ve lacivert de olabilir. Sayısı oldukça az olmasından dolayı dünyanın en pahalı ırkları arasında yer almaktadır. Yaşam ömrü diğer kedilere kıyasla uzundur ve insanlara çabuk bağlanırlar. Tam bir dost canlısı olan bu kediler; zeki, uyumlu, hareketli ve sadıktır.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gri Kedi Cinsleri Nelerdir? için yorumda bulun

    Gri Kedi Cinsleri Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gri Kedi Cinsleri Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.