GitHub En Popüler 10 Programlama Dili Raporunu Yayınladı

reklam alanı

Dünyada yazılımcılar arasında en çok kullanılan depolama alanı olan GitHub, her sene yayınladığı Octoverse raporunu 2018 yılı içinde yayınladı. Bizde rapora göre, GitHub içerisinde bulunan projelere bağlı olarak listelenen en popüler 10 programlama dilini sizler için derledik.

GitHub Octoverse Raporu Nedir?

Octoverse raporu, yazılım dünyasının Facebook’u diyebileceğimiz, yazılım geliştirme projeleri için kullanıcılara web tabanlı bir depolama servisi olan GitHub’ın, her yıl programcılar tarafından en çok kullanılan programlama dillerini, en çok katkı verilen projeleri vb. bilgileri açıklayan bir rapordur.

200 küsur ülke ve neredeyse 350 farklı programlama dilinde toplam 28 milyon kullanıcıya sahip olan GitHub, bu raporu düzenli olarak her sene yayınlıyor. Bizlerde bu raporda yayınlanan en popüler 10 programlama dilini bu haberimizde sizler için derledik. İşte sırasıyla o liste:

10. Ruby

Ruby programlama dili, temeli 1993 yılına dayanan, nesneye yönelik, dinamik ve reflektif bir programlama dilidir. Ruby dili Japonya’da Yukhiro Matsumoto tarafından tasarlanmaya ve geliştirilmeye başlanmıştır. Sözdizimi olarak Python dili ile benzerlikleri olan Ruby dili; Ada, Perl, Smalltalk, List vb. programlama dillerinden etkilenmiştir. Özgür bir yazılım olan Ruby, GPL ve Ruby lisansı ile lisanslanmıştır.

9. C

Günümüzdeki programlama dillerinin atası olarak kabul edilen C programlama dili, AT&T Bell labaratuvarlarında, Dennis Ritchie tarafından 1972 yılında bulunmuştur. C programlama dili, yapısal bir programlama dilidir ve günümüzde neredeyse tüm işletim sistemlerinin yapılında %95’e yakın bir oranda kullanılmıştır.

8. Shell

Shell, işletim sisteminde belirli komutların çalışması için talimatlar veren bir bilgisayar programıdır. Shell dosyaları değiştirilebilir, programları çalıştırılabilir. Ayrıca sistem yöneticileri arasında oldukça popülerdir.

7. TypeScript

TypeScript programlama dili, tıpkı Ruby dili gibi açık kaynak kodlu ve özgür bir dildir. TypeScript dili, bünyesinde barındırdığı derleyici sayesinde, yazılan kodu JavaScript koduna çevirir. Microsoft tarafından geliştirilmekte ve desteklenmektedir.

6. C#

Microsoft tarafından geliştirilen .NET teknolojisi için geliştirilmiş yeni nesil bir programlama dili olan C# nesneye yönelik tasarlanmış bir dildir. Ülkemizde en çok kullanılan teknolojilerden biridir. Sözdizimi haricinde mantık olarak Java programlama diline oldukça benzemektedir.

5. C++

C++ programlama dili, Bjarne Stroustrup tarafından 1979 yılında geliştirilen, nesne yönelimli ve yüksek seviyeli, genel maksatlı bir programlama dilidir. Birçok oyunda, işletim sisteminde ve uygulamada ana dil olarak kullanıldığı için hala aktif olarak kullanılmaktadır.

4. PHP

PHP hem bir programlama dili hem de bir betik dilidir. Rasmus Lerdorf tarafından 1995 yılında internet için üretilmiş, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı ve içerisinde HTML gömülebilen bir dildir.

3. Python

Python dili, nesne yönelimli, birimsel ve etkileşimli, yorumlamalı ve yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Python oldukça yaygın bir dildir ve kullanımı gittikçe artmaya devam etmektedir. Son dönemlerde oldukça ilgi alan yapay zeka alanında tercih edilen dillerin başında gelmektedir.

2. Java

Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış olarak Java programlama dili şuan Oracle firmasına aittir. Java dili; açık kaynak kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, çok işlevli ve yüksek seviyeli, yüksek verimli ve adım adım işletilen yani yorumlanabilen bir dildir.

1 JavaScript

Adı dolayısıyla sık sık Java ile karşılaştırılan JavaScript, Java’dan tamamen farklı bir dildir. İlk olarak bir betik dili olarak çıkan JavaScript şuan ki teknoloji ile dinamik bir programlama dili halini almıştır. Kullanım alanı oldukça geniş olsa da yayın olarak web tarayıcılarında kullanılmaktadır ancak JavaScript ile şuan masaüstü uygulamadan native mobil uygulamaya kadar birçok şey yapılabilmektedir.

Teknoloji yazıları için: https://www.shallwe.com.tr/teknoloji/

Tüm yazılarımız için: shallwe.com.tr

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. GitHub En Popüler 10 Programlama Dili Raporunu Yayınladı için yorumda bulun

    GitHub En Popüler 10 Programlama Dili Raporunu Yayınladı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak GitHub En Popüler 10 Programlama Dili Raporunu Yayınladı için ilk yorumu yapabilirsin.