Genital Siğil Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Cinsel hayatın düşmanı olarak görülen genital siğiller, bulaşıcı ve kısa süre içinde tedavi edilmezse de oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Günümüzde, genital siğillerin tedavisinde değişik birkaç yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler siğil mikrobunu tamamen vücuttan çıkartmaz. Fakat mikrobun yayılmasını engellemekte oldukça etkilidir. Genital siğillerde erkekler taşıyıcıdır. Özellikle paralı cinsel ilişkilerden yayılan siğiller, kolayca eşe bulaştırılmaktadır. Genital siğilleri önlemek amacı ile tek eşlilik önerilmektedir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, korunarak cinsel ilişki önerilmektedir. Erken yaşta cinsel hayatı başlayan kişilere, genital siğil bulaşma ihtimali çok daha fazladır. Çünkü siğiller, bağışıklık sisteminin düştüğü anda vücuda kolayca girer. Bilinen yüzü aşkın genital siğil çeşidi vardır. Bunların her biri değişik özellik ve görüntüdedir. Bazıları karnabahar gibi kabarcıklar halinde, bazıları ise kırmızı ve sivilce görünümündedir. Rahim ağzı kanserine yol açan en tehlikeli genital siğiller ise tip 16 ve tip 18’dir. Genital siğil görülen hamile kadınların, normal doğum yapması önerilmez. Çünkü siğil mikrobu bağışıklık sistemi henüz oturmamış bebeğe rahatça geçebilmektedir.

Genital Siğiller Nasıl Bulaşır?

Genital siğiller genellikle, korunmasız cinsel ilişki ile bulaşır. Çok sayıda cinsel partner, siğillerin bulaşma ihtimalini güçlendirmektedir. Cinsel ilişki dışında, çok ender de olsa başka birinin çamaşırını veya havlusunu kullanmak suretiyle ve klozetlerden bulaşması da mümkündür. Mikrop vücuda girdikten sonra, bazı kişilerde birkaç hafta içinde kendini belli eder, bazı kişilerde ise 3-4 yıl sonra ortaya çıkar. Hastalığın kuluçka dönemi; hangi tip genital siğil bulaştığına ve kişinin vücut direncine bağlıdır. Bazı kişilerin bünyesi çok kuvvetli olduğu için uzun süre hastalık kendini göstermeyebilir. Böyle durumlarda hastalık, uzun bir kuluçka döneminden sonra ortaya çıkar. Genellikle siğillerin vücuda görüntüden başka bir etkisi bulunmaz. Ancak çok ender de olsa bazen ağrı ve kanama yapabilmektedirler.

Her Genital Siğil Kanser Yapar mı?

Bazı genital siğil tiplerinin, kanser yapma olasılığı çok düşüktür. Toplumda en sık rastlanan HPV tip 6 ve tip 11 siğilleri kanser yapmaz. Fakat yinede garantiye almak için yılda bir defa smear testi yaptırmak faydalı olacaktır. Bu tür siğiller görüntü olarak insanın psikolojisini bozar. Hem rahim ağzı kanserini hem HPV mikrobunu önleyen aşılar üretilmiştir. Kadınların cinsel hayatının başladığı dönemlerde bu aşılardan yaptırması önerilir. Fakat piyasadaki rahim ağzı kanseri için üretilen tüm aşılar genital siğillere karşı korumaz. Günümüzde Amerikan İlaç Sanayinden onaylı aşı gardasil genital siğillere karşı önerilmektedir. Bu aşı hem kadınlara hem erkeklere yapılmaktadır.

Genital Siğillerin Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Genital siğilin ilaç ile tedavisi, ülkemizde yaygın olarak uygulanır. Fakat ilaç tedavisi hem uzun sürer hem ilacın sadece siğilin üzerine temas etmesi önemlidir.  Ulaşılması zor bir bölgede çıkan genital siğillerin, üzerine ilacı denk getirmekte oldukça zor olabilmektedir. Bu sebeple ilaç tedavisinden daha çok; lazer ile genital siğil tedavisi, dondurarak genital siğil tedavisi veya yakarak genital siğil tedavisi tercih edilmektedir. Bu yöntemlerden bazıları genital siğilleri iz bırakmadan temizleyebilir. Fakat genital siğil mikrobunu tamamen yok eden bir tedavi yöntemi halen bulunmamaktadır.  Mevcut tedavi yöntemleri sadece siğilin görünürlüğünü azaltmaktadır.

Asitle Genital Siğil Tedavisi

İlaç tedavisinin dışında, asitle genital siğil tedavisi de uygulanır. Bu yöntem sayesinde genital siğillerin kısa süre içinde yok olması mümkündür. Bazen yeni çıkan genital siğillerin tekrar asitle yakılması gerekebilir. Fakat fazla iz bırakmayan ağrı ve sancı oluşturmayan ve çok kısa süre içinde tamamlanan bir yöntemdir. Tedaviye başladıktan sonra, altı hafta tedaviye devam etmek gerekir. Her hafta siğillerin üzerine asit püskürtülür ve siğillerin asiti emmesi beklenir. Alt haftanın sonunda siğillerin görünürlüğü yok olacaktır.

Lazer İle Genital Siğil Tedavisi

Büyük genital siğiller için tercih edilen lazer ile genital siğillerin yakılması işlemi, sınırlı uyuşturma ile yapılır. Diğer yöntemler denendikten sonra, en son lazer tedavisine karar verilir. Diğer yöntemlere göre biraz pahalı olan lazer ile siğil tedavisi, daha kesin bir tedavi imkânı yaratmaktadır. Operasyon sadece birkaç dakika sürer. Lazer ile siğil tedavisinden sonra hasta birkaç gün ağrı kesici ilaç kullanmaktadır. Yaklaşık 15 gün sonra tedavinin sonuçları görülecektir.

Genital Siğillerde Ozon Tedavisi

Aslında ozon tedavisi, genital siğillerin tedavisi için değil kişinin bünyesini güçlendirmek virüse karşı koymak için kullanılır. Bilindiği gibi genital siğiller, bünye zayıf düştüğünde ortaya çıkmakta ve çok hızlı yayılmaktadır. Günümüzde birçok farklı hastalığın daha hızlı iyileşmesi için kullanılan ozon tedavisi, genital siğillerde de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Genital Siğillerden Nasıl Korunabilirim?

Genital siğilden korunmak için tek eşli cinsellik veya korunarak cinsel ilişki tavsiye edilir. Bunun dışında küçük çocuklarda veya ender de olsa bakire kadınlarda da genital siğillere rastlanmaktadır. Çünkü sürtünme veya aynı iç çamaşırını kullanma sonucunda da genital siğil bulaşabilir. Bu sebeple her türlü cinsel yakınlaşmada, kondom kullanmak gerekir. Yine sürtünme sebebi ile oluşan tahriş, genital siğil bulaşma ihtimalini güçlendirmektedir. Bu sebeple kayganlaştırıcı jeller kullanılması, hastalığın bulaşma ihtimalini azaltacaktır. Özellikle çocuk kullandığı havluların dahi farklı olması genital siğilden korunmak için şarttır. Toplu kullanılan tuvaletlerde genital siğillerin bulaşma ihtimali yüksek olur. Bu sebeple sağlığa uygun olmayan pis tuvaletler tercih edilmemelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için düzenli beslenmek ve bol vitamin almak genital siğilden korunmak için şarttır. Ayrıca rahim ağzı kanserinden büyük oranda koruyan aşı çeşitleri, hem siğil bulaşan kişilere hem henüz bulaşmayan kişilere önerilir. Bu aşı bulaşmış bulunan siğili tedavi etmez. Fakat var olan genital siğilin değişik bir cinsinin bulaşmasını engeller. Bu aşı çeşitleri kadınlar ile birlikte erkeklere ve emziren kadınlara da önerilir. Yalnızca hamile kadınlar, doğuma kadar aşı kullanmamalıdır. Doğum sonrası doktor kontrolünde aşı kullanılması mümkündür.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Genital Siğil Nedir? Tedavisi Nasıldır? için yorumda bulun

    Genital Siğil Nedir? Tedavisi Nasıldır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Genital Siğil Nedir? Tedavisi Nasıldır? için ilk yorumu yapabilirsin.