Evde Batık Tırnak Tedavisi Nasıl Yapılır?

reklam alanı

Yaşlı genç fark etmeksizin herkeste görülebilen ve insanı çileden çıkaran, ayakkabı seçimlerini rahat ve yumuşak seçmelerine neden olan batık tırnak tedavisini evde nasıl yapacağınızı bu yazımızda anlatıyoruz.

Batık Tırnak Nedir ?

Batık tırnak genellikle genetik olarak aileden gelmektedir. Ailesinde batık tırnak olmayanlarda ise ayakkabının ayağı sıkması, tırnağın yanlış kesilmesi veya kırılması gibi sonuçların ardından bakım yapılmaması nedeniyle batık tırnak oluşur. Çoğunlukla ayak baş parmağında olan bu sorun, diğer parmaklarda daha az görülmektedir. Canınız acımaya başlamadan tırnağın etin içine girdiği ve orada büyümeye başladığı belli olmaz. Bu nedenle geç anlaşılan batık tırnağın çıkarılması doktor yardımı gerektirir.

Genel Olarak Tırnak Batığının Oluşma Nedenleri

Genetik: Yukarıda da değindiğimiz gibi büyük nedenlerinden birisi kalıtsal olması. Ailesinde batık tırnaktan muzdarip birisi var ise genelde çocuğuna da geçiyor.evde batık tırnak tedavisi nasıl yapılır

Ayakkabı Seçimi: Ayakkabıdan dolayı oluşan batık tırnak sorunu genellikle gençlerde görülmektedir. Gençlerin ayakları yaşlılara göre daha hızlı büyüdüğünden dolayı sürekli yeni ayakkabı alamayan gençler, ayakkabıları sıksa da onunla idare etmek zorunda kalıyor. Bu da batık tırnağın oluşmasının önünü açıyor.

Dikkatsizlik: Bir iş yaparken maalesef çok dikkatli olamayabiliyoruz. Mutfakta olsun, yürürken olsun, spor yaparken olsun ayağımızı bir yere çarpabiliyor veya üzerine bir şey düşürebiliyoruz. Bu da tırnağımızın etin içerisine girmesine neden oluyor.

Tırnak Kesimi: Çoğu insan tırnakların nasıl kesileceğini biliyor ama anlatmakta fayda var. Peygamber efendimizin de dediği gibi el tırnaklarımızı yarım ay şeklinde, oval kesiyoruz. Ayak tırnaklarımızı ise küt yani düz kesiyoruz. Böylece batık tırnağın bir nebze önüne geçmiş oluyoruz. Pedikür yaptırmayı düşünüyorsanız eğer kaliteli bir uzmana yaptırmanızı öneririz. Yapılan bir yanlış size kaç ay acı çektirebilir.

Evde Tırnak Batığını Düzeltmek

Öncelikle şunu belirtelim ki eğer ayağınızda ki batık tırnakta enfeksiyon, yanma ve koku gibi durumlar yoksa dediklerimizi uygulayabilirsiniz. Eğer böyle bir durum söz konusuysa doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü batık tırnak nedeniyle tırnağın yapısı değişebiliyor ve tırnağın çıktığı yerden tırtıklı, kabarık şekilde çıkabiliyor. Doktora gitmeden bunu düzeltme şansınız yok. Daha sonra başınıza değişik sağlık problemleri çıkabilir.

Öncelikle ayağınızı güzelce temizleyici jellerle veya tuzla yıkıyorsunuz. Daha sonra antibiyotik etkili merhem sürüp bandajlıyorsunuz. Parmağınızı bandajladıktan sonra 1-2 gün bandaj sarılı şekilde beklemeniz gerekiyor. Ardından bandajı çıkarıp batan tırnağı kendiniz çıkarmayı deniyorsunuz. Eğer çıkarabilirseniz tekrar antibiyotikli merhem sürüp tekrar bandajlıyorsunuz. Eğer kendiniz çıkaramıyorsanız dediğimiz gibi doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktora gittiğinizde doktorun incelemesi sonucu lokal anestezi kullanılarak batık tırnak olan kısım komple kesiliyor ve bir daha olmaması sağlanıyor. Tabi düzgün bakım olmadığı taktirde doktor kesmiş olsa dahi yeniden aynı yerde tırnak batması olabiliyor.

Batık Tırnak Olmaması İçin Alınan Önlemler

  1. Tırnaklarınızı düz kesmek.
  2. Çorabınızın ve ayakkabınızın sıkı olmaması.
  3. Ayağınıza her zaman dikkat etmek.
rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. evde batık tırnak tedavisi Evde Batık Tırnak Tedavisi Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Evde Batık Tırnak Tedavisi Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evde Batık Tırnak Tedavisi Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.