Ekonomi ve Borsa Konusunda Okunması Gereken 6 Kitap

Ekonomi sözcüğü genel itibariyle “Ev Yönetimi” anlamına gelmektedir. Nitekim bu sözcük sonrasında evrilerek bir devletin, bir kuruluşun varlığını sürdürebilmesi adına uymak zorunda olduğu kurallar bütünü olarak da adlandırabileceğimi bu sözcük genel itibariyle bir bilim dalını da temsil etmektedir. Ekonomi kendi içerisinde de çeşitli alt dallara ayrılmaktadır. İktisat, ekonometri, işletme ve diğerleri. Bunların hepsi aslen ekonomiyi temsil etmektedir. Bugün dünya üzerinde hemen her yüksekokulda, üniversite de ders olarak verilmektedir. Özellikle ekonomi öğrencilerinin okuması gereken kitaplar bulunmaktadır. Bu okul hayatlarını değil kendilerini geliştirmeleri için, geleceklerine yatırım yapabilmeleri için bir zorunluluktur. Ekonomi öğrencilerinin okuması gereken 10 kitap konusunu yazımızın devamında ele alacağız.

İster bir okulda eğitim görsün, isterse de sadece ilgi duysun. Ekonomi alanı oldukça geniş bir konu olduğu için oturarak veya izleyerek öğrenilmez. Araştırmalı, okumalı ve tecrübe etmelisiniz. Nitekim bunun için en basit yöntem kitap okumak ve onu güncel hayat ile bağdaştırmak olacaktır. Şimdi ekonomi alanında okuyabileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz kitaplara bir göz atalım.

Ekonomi Konulu Okumanız Gereken Kitaplar

Öneri olarak vereceğimiz kitaplar sadece ekonomi değil borsa alanında da yararlanabileceğiniz ve yatırım yapmanın temellerini öğrenebileceğiniz kitaplar olacaktır.

1. Akıllı Yatırımcı – Benjamin Graham, Warren Buffett, Jason Zweigakıllı yatırımcı warren buffett

Warren Buffett, dünyanın bilinen en iyi yatırımcılarından biridir. Benjamin Graham, Warren Buffett, Jason Zweig üçlüsünün hazırladığı bu kitapta Buffett’in yatırım konusunda bildiği birçok konu okuyuculara ve yatırımcılara aktarılmaya çalışılmıştır.

Temel olarak borsada işlem gören yatırım aracı hisse senetleri hakkında gerçekleri açıklayan ve bir yatırım yapmanın temellerini konu edinen bu kitap yatırım konusunda bir numara sayılan Buffett’in yatırım tavsiyelerini ve bu sektör hakkındaki anlattığı gerçekleri ele almaktadır.

Bu kitabı kimler okumalı?

Bu kitabı ekonomi ile ilgili bölüm okuyan, borsaya ilgi duyan, yatırım yapmak isteyen herkes okuyabilir.

2. Örneklerle Kolay Ekonomi – Mahfi Eğilmez

örneklerle kolay ekonomi

Ekonomi alanında Türkiye’nin önemli isimlerinden olan Mahfi Eğilmez’in örnekler ile ekonomiyi kolay bir şekilde açıkladığı bu kitabı, ekonomi alanına ilgi duyan herkes okumalı. Nitekim Mahfi Eğilmez, kitabın amacını “Bu kitap sadece ekonomiyi en basit haliyle anlatmak ve okuyan herkesin ekonomiyle ilgili söylenenleri, yazılanları, tartışılanları rahatça izleyebilmesini sağlamakla sınırlıdır.” şeklinde açıklıyor.

Bu kitabı kimler okumalı?

Bu kitabı ekonomi okumaya yeni başlamış, ekonomi alanına ilgi duyan ve yeni başlayacak kişiler okuyabilir.

3. Atatürk Dönemi Ekonomi Politikalarıatatürk dönemi ekonomi politikaları

Yeni kurulmuş genç bir devlet. Dış borcu nedeniyle adım atamayacak haldeyken, alınan ekonomik ve siyasi kararlar ile birlikte emin adımlarla yoluna devam etmeye çalışan ve bu süreçte alınan kararların bu devletin geleceğini kurtarabilecek olması da hediyesi. Yeni kurulmuş ve hiçbir birikimi olmayan Türkiye’nin tek şansı, doğru ekonomik kararlar ile birlikte kendi yatırımını yaparak gelişmektir. Nitekim alınan kararlar, sanayi yatırımları ve KİT yatırımları devletin bekası için önemlidir. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi kararları ile 1938 yılına kadar yapılan ekonomik atılımlar hakkında bilgiler bu kitapta yer alıyor.

Bu kitabı kimler okumalı?

Bu kitabı her Türk insanı okumalıdır.

4. Capital – Thomas Piketty

Dünyanın önemli ekonomilerinden olan Fransa ekonomisi hakkında tam 15 yıllık bir araştırmanın eseri, Capital. Ekonomi konusunda bilgisi olsun veya olmasın herkesin anlayabileceği bu kitap ile ekonomi konusunda bilgi sahibi olabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Tarih ve gündelik hayat örnekleriyle sermaye, büyüme, enflasyon gibi önemli ekonomik terimleri açıklayan bu kitabı mutlaka kitaplarınızda bulundurmalısınız.

Bu kitabı kimler okumalı?

Bu kitabı her ekonomiye ilgi duyan herkes okuyabilir.

5. Bir Borsa Spekülatörünün Anıları – Edvin Lefevre

İlk basımı 70 yıl önce yapılan bu kitabı, borsa ile ilgilenen herkesin hayatında en az bir kere okuması gerekiyor. Kitap gazeteci Edwin Lefevre, 1923 yılında merak ederek dönemin tanınmış borsa spekülatörleri arasında yer alan Larry Livingston ile yaptığı söyleşi ve onun anılarını dinlerken elde ettiği izlenimleri günümüze aktarıyor.

Bu kitabı kimler okumalı?

Bu kitabı her ekonomiye ilgi duyan herkes okuyabilir.

6. Görünmeyen Ekonomist – Tim Harford

Ekonomiyi öğrenmek isteyen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Ekonomi öğrencileri ve ekonomiye yeni yeni ilgi duyan kişilerin bu alanda okuması gereken önemli kitaplardan biri. Kitabın yazarı aynı zamanda Financial Times’da köşe yazısı yazmakta.

Bu kitabı kimler okumalı?

Ekonomi öğrencileri ve ekonomiye ilgi duyan kişilerin okuması gereken bir kitap.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Serkan dedi ki:

    Örneklerle kolay ekonomi kitabını okudum. Gerçekten başlangıç seviyesi için, biraz ekonomi öğrenmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum.