Efulim Ne Demek? TDK’daki Anlamı Nedir?

Son zamanlarda özellikle sosyal medya kullanımının artmasıyla anlamını bilmediğimiz birçok tanımla karşılaşır olduk. Bunların bazılarını bilsek de bazılarının anlamını merak ediyoruz. Efulim kelimesi de anlamını bilmediklerimizden yalnızca biri. Bu yazımızda sizlere “efulim ne demek” sorusunun yanıtını vereceğiz.

Bazı sözcüklerin anlamı cümlenin geneline bakılarak anlaşılabilir. Efulim kelimesi de bunlardan biridir. İlk bakışta bu kelimenin sevgi sözcüğü olarak kullanıldığı fark edilir. Ancak tam olarak ne demek olduğunu yazımızın geri kalanını okuyarak öğrenebilirsiniz.

TDK’ya Göre Efulim Ne Demek?

Türk Dil Kurumu Sözlüğü’ne baktığımızda efuli ya da efulim kelimesinin anlamını bulamadık. Bu kelime ile şarkı dinlerken ya da yöresel bölgelerle ilgili dizileri izlerken karşılaşabilirsiniz. Özellikle birbirini seven insanlar arasında günlük yaşamda kullanıldığını görebilirsiniz.  Günümüzde Karadeniz insanı hala kullanmaktadır. Gençler arasında pek kullanılmayan bu kelime eski insanların favori romantik kelimelerindendir. Volkan Konak 1993 yılında bu adla bir albüm çıkarmıştır. Albümdeki şarkılardan birinde “yedi renk martı gibi göklere çıkacağız efulim, okşarken yanağını gülden yumuşak olsam efulim” diyerek bu kelimeyi kullanmıştır.

Efulim Ne Anlama Gelir?

Efulim kelimesinin sevgilim, sevdiğim ya da yârim gibi anlamları vardır. Kökeni eskilere dayanmaktadır. Kadınlara isim olarak verildiğini de görebilirsiniz. Volkan Konak şarkısında bu kelimeyi kullandıktan sonra halk arasında kullanımı yaygınlaşmıştır. Karşınızdaki kişiye sevginizi belli ederken kullanabileceğiniz pek çok sözcük vardır. Efulim de bunlardan biridir. Ancak bu sözcüğü kullandığınızda karşınızdaki kişi hoşnut olmayabilir. Eskilerin severek kullandığı bu kelime günümüz gençleri tarafından sevilmeyebilir. Bu kelimeyi sevdiğinize ciddi bir ortamda da söyleyebilirsiniz, abes kaçmayacaktır. Herkesin içinde kullanmadan önce sevdiğiniz kişinin beğendiğinden emin olunuz. Bu kelimeyi eşinize, annenize ya da sevdiğiniz diğer kişilere seslenirken kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere “efulim ne demek” sorusunun yanıtını verdik. Siz de sevdiğinize içerisinde bu kelimenin geçtiği sevgi dolu cümleler kurabilirsiniz.  En yeni içeriklerimizden haberdar olmak için takipte kalın!

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Efulim Ne Demek? Efulim Ne Demek? TDK’daki Anlamı Nedir? için yorumda bulun

    Efulim Ne Demek? TDK’daki Anlamı Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Efulim Ne Demek? TDK’daki Anlamı Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.