Edit Ne Demek?

Tüm dünyada İngilizce’nin ortak dil olması oradan dilimize birçok kelimenin geçmesine neden olmuştur. Günlük hayatta ve iş dünyasında İngilizce ’deki haliyle kullanılan çok sayıda kelime vardır. Edit kelimesi de bunlardan biridir. Bu yazımızda sizlere edit ne demek sorusunun yanıtını vereceğiz.

Bu kelimenin anlamına İngilizce-Türkçe sözlükten bakıldığında biçimlemek, yazıyı yayına hazırlamak, düzenlemek anlamlarına geldiğini görmekteyiz. Bu işleme tabi tutulan metin anlam karmaşasından, yazım ve noktalama yanlışlarından arınmış hale getirilecektir. Böylece metin okuyucunun ilgisini çekecektir.

Edit Kelimesi Nerelerde Kullanılır?

Yayıncılıkla uğraşılan gazete, dergi, haber, kitap gibi alanlarda bu kelimenin kullanıldığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra film sektöründe çekilen sahnelerin editlenmesi söz konusu olduğunda kullanılır. Bir başkasının hazırladığı yazının, videonun, ses kaydının düzenlenerek yayınlanmaya hazır hale getirilmesi işlemidir. İnternet sitelerinde yayınlanmak üzere hazırlanan yazılar da editleme işleminden geçerler. Kişisel bloglar buna dahil olmasa da çok sayıda yazarın çalıştığı sitelerde böyle bir işleme gerek duyulmaktadır. Editörün onaylamadığı içerikler sitede yayınlanmamaktadır. Bu iş yapılırken son derece dikkatli olunması gerekir. Giderilmeyen hatalar okuyucunun yazara olan güvenini sarsacaktır.  

Editör Ne Demek?

Orjinali yabancı dilde olan birçok kitap dilimize çevrilmiştir. Çevirmen tarafından hazırlanan içeriğin basıma verilmeden önce kontrol edilmesi gerekir. Günümüzde bu işi editörler yapmaktadır. Editleme işlemini yapanlara düzenleyen kişi anlamına gelen editör denmektedir. Bu kişiler daha farklı pek çok farklı alanda görev alabilir. Editör olmak isteyen biri Türkçe ve işi yapacağı diğer dillerde yazım ve noktalama kurallarına hakim, dikkatli ve ayrıntılarla uğraşmayı seven kişiler olması gerekir. Tarafsız bir şekilde titizlikle işin yürütülmesi başarı getirecektir. Ülkemizde editörlük adıyla açılan üniversite bölümü yoktur. Ancak edebiyat okunması kişilerin iş bulmasında avantaj olabilir. Ancak Türkçe yerine yabancı dil gerektiren bir yerde çalışacak kişiler için o dili ana dili seviyesinde bilmesi gerekir.

Günümüzde freelancer olarak edit yapmak mümkündür. Çalışmak istediğiniz alana karar verdikten sonra firmaların yayınladığı ilanlara başvurarak iş bulabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere edit ne demek sorusunun yanıtını verdik. En güncel yazılarımızdan haberdar olmak için takipte kalın!

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Edit Ne Demek Edit Ne Demek? için yorumda bulun

    Edit Ne Demek? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Edit Ne Demek? için ilk yorumu yapabilirsin.