DM Ne Demek? Direct Message Ne Anlama Gelmektedir?

Son zamanlarda Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya uygulamaları daha çok kişi kullanmaya başladı. Bunun sonucunda yerli ve yabancı insanlarla mesajlaşmak da kolay oldu. Bu platformları sıklıkla kullanıyorsanız DM kısaltmasını mutlaka görmüşsünüzdür. Bu yazımızda DM ne demek, DM nasıl atılır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Instagram’da DM Ne Demek?

Fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan Instagram, DM kısaltmasının en çok kullanıldığı uygulamalardan biridir. İngilizce direct message kelimelerinin kısaltması olan DM, Türkçe ‘ye direkt mesaj, özel mesaj olarak çevrilebilir. Instagram ve Twitter uygulamalarında bu kısaltmayı sıklıkla görebilirsiniz. Facebook’ta ise DM kısaltması görmek neredeyse imkânsızdır. Çünkü buradaki mesajlaşma sistemi diğer uygulamalara göre daha gelişmiştir. Messenger sistemi ile dilediğiniz kişiye mesaj atabilirsiniz.

Instagram’da sadece takip ettiğiniz kişilerden mesaj alabileceğiniz gibi bu özelliği herkese de açabilirsiniz. Bu sayede isteyen herkes size mesaj atabilir. Yorumlarda karşılıklı konuştuğunuz biri size “DM’ye gel” diyebilir. Bu “bana özelden mesaj at” demekle aynıdır. Özelden mesaj yazdığınız kişi sizinle daha rahat konuşacaktır. Karşılıklı mesajlaşmalarınız dm kutusu adı verilen yerde saklanacaktır. Buradan birbirinize ses, fotoğraf ve video atabilirsiniz. Yolladığınız bir mesajı “mesaj gönderimini iptal et” diyerek sizden ve karşı taraftan silebilirsiniz. Mesaj kutunuzdan tüm mesajları silebilirsiniz, ancak mesajlar karşı tarafta durmaya devam edecektir.

Twitter’da DM Ne Demek?

Gündem gelişmelerinin yazı ve fotoğraflarla paylaşıldığı Twitter, farklı özellikler geliştirmeye devam etmektedir. Twitter’da karşılıklı takip ettiklerinize ve mesaj kutusu herkese açık olanlara mesaj atabilirsiniz. Paylaştığınız ya da yorum yaptığınız gönderiler altına biri “DM’den konuşalım” yazabilir. Bu kişiyi size mesaj atabileceği gibi siz de ona yazabilirsiniz.  Kişinin profiline girerek mesaj simgesini seçtikten sonra dilediğinizi yazarak gönderebilirsiniz. Herkese açık bir hesap kullanıyorsanız ve herkesin size mesaj atmasını istemiyorsanız mesajlaşma özelliğini takipçilerinizle sınırlayabilirsiniz. Twitter’da tek bir kişiyle mesajlaşabileceğiniz gibi grup halinde de mesajlaşabilirsiniz. Atılan her bir mesajda telefonunuza bildirim gelecektir. Dilerseniz “sohbeti sessize al” özelliğini kullanarak, mesaj geldiğinde bildirim almayabilirsiniz.

Sitemizde sosyal medya kullanırken görebileceğiniz kısaltmaların anlamları verilmektedir. Daha fazlası için bizi takip edin.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. DM Ne Demek? Direct Message Ne Anlama Gelmektedir? için yorumda bulun

    DM Ne Demek? Direct Message Ne Anlama Gelmektedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak DM Ne Demek? Direct Message Ne Anlama Gelmektedir? için ilk yorumu yapabilirsin.