Cringe Ne Demek? Instagram’da Cringe Kelimesi Nedir?

Son zamanlarda sosyal medyada paylaşan içeriklerde cringe kelimesinin kullanıldığını görebilirsiniz. Ne anlama geldiğinizi merak ediyorsanız aklınıza “cringe ne demek?” diye bir soru geldi. Bu sorunun cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Günlük konuşma dilimize İngilizce’den birçok kelime girmiştir. Cringe de bunlardan biridir. Kolay okunan bir kelime olan cringe, başkaları adına utanmak anlamına gelmektedir. Pek çok kişi tarafından anlamsız ve garip olan davranışlarla karşılaşıldığında kullanılabilir. Bazen birebir karşılaşılan bir olay, bazen de popüler olan fotoğraflar ya da videolar karşısında hissedilen bir durumdur.

Tavsiye Yazı: Unf Ne Demek?

Sosyal Medyada Cringe Ne Demek

Instagram, Twitter gibi uygulamalarda sıklıkla görebileceğiniz bu ifadeyi empati yapan kişiler kullanır. Gönderileri alıntılayarak ya da altına “cringe oldum” yazılmaktadır. İlginç davranışlarda bulunan kişilerin yerine kendinizi koyarsanız utanma hissedebilirsiniz.” Cringe oldum” ifadesi “bugün de başkası adına utandık” demenin başka bir yoludur. Çok izlenen bir yarışma programında ilk soruda elenen kişiler için de bu ifade kullanılmaktadır.

Bir dönem Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna adlı kitabının şarkıcı Madonna’nın hayat hikayesini anlattığını düşünen sunucu için hepimiz utandık. Bunun yanı sıra kitap tanıtımı yapan birinin Sait Faik’in Abasıyanık kitabı demesi de utanma nedenidir.  Cringe olduğumuz bu durumlar sosyal medyada defalarca paylaşılmıştır. Aslında o kişinin utanması gerekirken, izleyenlerin utanması ilginç bir durumdur. Ancak hissedilen tam olarak bu duygudur.  Türk dizilerindeki anlamsız ve kötü oyunculuğun sergilendiği görüntüler de başkaları adına utanmamıza neden olur. Bunun yanı sıra evlilik programındaki anlamsız, komik diyaloglar da aynı duyguyu hissetme nedenimizdir. Instagram’da ve Youtube’da bu görüntülerden oluşan kesitleri paylaşan hesaplar vardır.   

Bazen de hiç gereği yokken bir başkası adına utanabilirsiniz. Tıpta Fremdschaemen sendromu olarak adlandırılan bu durum, aşırılığı ifade etmektedir. Bu durumdan kurtulmak için insanlarla daha çok iletişime geçmeli, daha sosyal olmaya çalışmalısınız.

Bu yazımızda sizlere  “cringe ne demek” sorusunun yanıtını verdik.  Sosyal medyada kullanılan, anlamını merak ettiğiniz içeriklerimizle ilgili diğer yazılara sitemizden ulaşabilirsiniz. En yeni yazılarımız için takipte kalın!

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Cringe Ne Demek? Cringe Ne Demek? Instagram’da Cringe Kelimesi Nedir? için yorumda bulun

    Cringe Ne Demek? Instagram’da Cringe Kelimesi Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Cringe Ne Demek? Instagram’da Cringe Kelimesi Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.