Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Ve Korunma Yöntemleri

reklam alanı

Ülkemiz de dâhil, son yıllarda tüm dünyada özgür bir yaşam tarzı tercih edilmektedir. Gençlerin çoğu bağlanma korkusu yaşadığı için, günü birlik ilişkileri tercih eder. Her gün değişik partner ile yaşanan özel dakikalar ise bazen istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, enfeksiyon yapan bir virüsün cinsel birleşme sırasında partnere geçmesi ile ortaya çıkar. Bel soğukluğu, frengi, yumuşak çıban ve vajinal siğiller bunlardan bazılarıdır.
Oldukça tehlikeli olan bu hastalıkların çıkma oranı değiştirilen partner sayısı ile doğru oranda olacaktır. Bu tehlikeli hastalıklardan korunmak için en etkili yöntem tek eşliliktir. Ancak tek eşliliği kabul etmeyen şahısların, bu hastalıklardan korunmak için değişik tedbirler alması da mümkündür. Prezervatif ve kondom gibi ürünler kullanılarak bu hastalıklardan büyük oranda korunmak mümkündür.  Ancak, bu hastalıklar sadece cinsel yolla değil; kan, idrar ve tükürükle de geçen oldukça dirençli mikroplar barındırır. Bu sebeple kan verirken, kuaförde saç veya sakal tıraşı yaptırırken dikkatli olmakta fayda vardır.cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve korunma yöntemleri

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Nasıl Korunmak Gerekir?

Cinsel hayatı, tek eşli olarak devam ettirmek veya ilişkilerde tedbirli davranmak, hastalıkların bulaşmasını büyük ölçüde engeller.

Başkaları ile aynı kaptan yemek yenmemelidir. Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkların, tükürük yolu ile bulaşma ihtimali de bulunur.

Başka insanların elinde veya vücudunda oluşan yaralara, çıplak elle dokunmamak gerekir. Özellikle kan kardeşi olmak için yapılan kesiklerden, hastalıkların kan yolu ile bulaşması mümkün olacaktır.

Saç sakal tıraşı olurken kullanılan usturalar, hastalık bulaşması için taşıyıcı görevi üstlenir. Temizliğinden emin olunmayan berbere tıraş olunmaması gerekir. Ya da en sağlıklısı, kendi malzemeleriniz ile tıraş olmaktır.

Üreme bölgelerinde çıkan yara ve siğiller, kısa süre içinde doktora başvurularak tedavi ettirilmelidir. Zamanla büyük problemler açabilen bu yaralar, hastalık yayılmasının en büyük sebebidir.

Hepatit B gibi çok çabuk bulaşan hastalıklar için, önceden aşı yaptırmak gerekecektir. Cinsel yolla, kan, tükürük, vücut sıvısı gibi birçok yolla bulaşan bu hastalık, erkenden tedavi edilmezse, ölümle sonuçlanabilmektedir.

Düzenli aralıklarla kanser tarama testleri yaptırılmalı ve kanser konusunda bilgi sahibi olmak için araştırmalar yapılmalıdır. Çünkü kanserde erken teşhis hayat kurtarır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ilk belirtileri konusunda fikir sahibi olmak gerekir. Şüphe duyulan her hangi bir zamanda kısa süre içinde doktora başvurulmalıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, en çok vücut direncinin düştüğü dönemlerde ortaya çıkar. Bu sebeple beslenme hayatın her aşamasında programlanmalı ve her tür besin gurubu tüketerek vücut direnci sağlanmalıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hangi Belirtileri Verir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ilk ve en önemli belirtisi, akıntıdır. Cinsel organlarda başlayan akıntılar, siğil ve yaralar tehlikeyi hemen belli eder. Sıkça ve ağrılı bir şekilde tuvalet ihtiyacını karşılama, cinsel organlarda karıncalanma, ateş, titreme, ellerde ve kollarda açık yaraların oluşması, kasıklarda oluşan yara ve şişlik, başta ağrı, halsizlik ve bulantı cinsel yolla bulaşan hastalıkların ilk belirtileri arasındadır. Bu belirtilerden birkaç tanesi oluştuğu anda hemen doktora başvurmak gerekir. Erken teşhis tedavisi olan hastalıklarda en önemli unsurdur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavisi

HIV(AIDS)

Cinsel yolla bulaşan tüm hastalıkların tedavisi henüz yoktur. Özellikle dünyada çok hızlı artan HIV virüsünün(AIDS), tedavisi henüz bulunamamıştır. Sadece yaşam süresinin uzatılması amacı ile bazı değişik tedaviler uygulanır. HIV virüsü bağışıklık sistemini yok eden ve vücudu dirençsiz bırakan tehlikeli bir hastalıktır. HIV(AIDS) olan hastaların büyük çoğunluğu hastalıktan habersiz şekilde yaşamına devam eder. Çünkü uzun süre hiç belirti vermeyebilir. Kısa süre içinde fark edilen ve uygun bir şekilde tedavi edilen AIDS hastalarının, yaşam süresi son yıllarda uygulanan değişik tedaviler ile oldukça uzatılabilmiştir.

Cinsel Yolla Bulaşan Diğer Hastalıkların Tedavisi

Frengi, bel soğukluğu ve siğiller; oldukça güçlü antibiyotikler ile tedavi edilebilen hastalıklardır. Fakat her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis, mikrobun yayılmadan tedavisi için oldukça önemlidir. Kullanılan antibiyotik ve diğer ilaçların eşle birlikte alınması gerekmektedir. Tek olarak kullanılan ilaçlar, hastalığın tekrar çıkmasını sağlayacak hatta kısırlığa ve bazı kanser türlerine sebep olabilecektir. Eşle kullanılan ilaçların, tamamen bitene kadar kullanılması çok büyük önem taşır. Hastalığın düzeldiği kanısı ile kesilen ilaçlar, tedavinin yarım kalmasına ve hastalığın bir süre sonra tekrar ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavi aşamasında, beslemeye, uykuya, dinlenmeye ve vücut direncine özen göstermek gerekir. Doktor kontrolünde sık aralıklarla kan testi yapılmalıdır.  Hastalık teşhisi konduktan sonra cinsel birlikteliklere ara vermek ve hastalığı başkalarına geçirmemek çok büyük önem taşır. Karşı cins ile yaşanan yakınlaşmada ise prezervatif ile korunmak ve vücut sıvılarının temasından kaçınmak gerekir. Bazı durumlarda hamile kadınlarda dahi cinsel yolla bulaşan hastalıklara rastlanabilmektedir. Bu durumda hastalığın ilk aşamalarında doktora başvurmak ve bebeğe zarar vermeyen ilaçlar kullanmak bebeğin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Fark edilmeden hamileliğin ilerlemesi durumunda, ölü doğuma veya bebeğin hastalık mikrobunu taşıyarak doğmasına sebep olabilir. Özellikle normal doğum yapan kadınların hastalığı bebeğe geçirme oranı yüksektir. Bu sebeple en erken dönemde fark etmek ve tedaviye başlamak gerekir.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve korunma yöntemleri Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Ve Korunma Yöntemleri için yorumda bulun

    Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Ve Korunma Yöntemleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Ve Korunma Yöntemleri için ilk yorumu yapabilirsin.