Çıban Neden Çıkar?

reklam alanı

Halk dilinde çıban olarak adlandırılan içi irin dolu kabarık şişlikler, bakterilerin kıl köklerinde toplanması neticesinde oluşur. Çıban çıkmasının birçok farklı nedeni vardır. Mikrop kapma, yağlı gıdalar ile beslenme, çıban mikrobu taşıyan birinden bulaşma gibi etmenler, çıban çıkmasına yol açar. Oldukça iri ve ağrılı olan bu lezyonlara elle müdahale etmek, mikrobun yayılmasına ve tekrar çıban çıkmasına neden olacaktır. Bu sebeple olgunlaşmış olan çıbanın, tıbbi koşullarda deşilmesi gerekir. İçinden çıkan iltihap, ağrı ve şişliğin yok olmasını sağlar. Fakat müdahaleden sonra birkaç gün bölgeye pansuman yapmak gerekir. Pansuman yapılmadığında, etrafa bulaşan bakteriler tekrar aynı bölgeden çıban çıkmasına neden olacaktır. Yine deşilen alanın mikrop kapması yaranın derinleşmesini sağlar.

Çıban; deri yüzeyinde veya bazı iç organlarda oluşan, iltihaplı ve içi büyük oranda irin dolu olan iri yaralar çıban olarak adlandırılır. Bazen göz çevresinde ve kirpik diplerinde çıkabilir. Göz çevresinde çıkan çıban türüne ise arpacık veya halk tabiri ile itdirseği adı verilir. Oldukça fazla acı veren, gözde batmaya neden olan bir bakteri türüdür. Çok sık terleyen ve kapalı kalan; göbek çevresinde, kulak arkasında, kasık bölgesinde, kalçada,  sırt ve boyun bölgesinde, daha sık çıban çıkar. Bu bölgelerin mikrop kapması nedeni ile çıkan bu iri yaralar, bulaşıcı bir mikrop barındırır. Bu sebeple ev ortamında yani acemi koşullarda sıkmamak gerekir.

Çıban çıkmasının sebebi; gözenekleri genişlemiş olan kıl köklerinden, derinin içine giren stafilokok mikrobu, buran kayarak yağ hücrelerine doğru ilerler. Aynı bölgede yer alan akyuvarlar ile savaşır. Bu mücadelenin sonunda hem akyuvarlar hem stafilokok mikrobu ölür. Biriken atıklar ise bir şekilde deri dışına çıkmak zorundadır. Belirli bölgelerde kabaran ve kese yapan atıklar, zamanla uçlanarak çıbanın baş göstermesine neden olur. Çıban oluşumunu hızlandıran sebepler şu şekilde sıralanabilir;

  • Sıkça alkol ve sigara kullanmak
  • Beslenme bozukluğu, dengesiz tek taraflı beslenme
  • Şeker hastalığı
  • Bağışıklık sisteminin yavaşlaması

Çıban, ilk çıkma aşamasında yalnızca küçük bir kızartı şeklindedir. Oluşan kızarıklık zamanla irileşerek, sancılı bir hal alır. Tam ortasında yer alan ve beyaz hale gelen kısım ise çıbanın özü olarak bilinir. Aynı bölgeden tekrar çıban çıkmasını önlemek ve oluşan ağrıyı azaltmak için, çıban özünün mutlaka çıkartılması gerekir. Fakat sıkma işlemi, çıbanın iyice olgunlaşmasından sonra yapılmalıdır. Erken deşilen çıban, irin kalıntılarının deri içinde kalmasına neden olurken, çıban iyileşmez. Hatta aynı bölge tekrar kabarmaya ve ağrı vermeye başlar.

Yüz bölgesinde oluşan çıbanlar, diğerlerinden çok daha tehlikelidir. Bazı kanser türlerinin oluşumunu tetiklediği için, sıkma işleminin hastane ortamında yapılması önerilir. İşlemden sonra birkaç gün pansuman yapılmalı ve bölge çok temiz tutulmalıdır. Yine oluşan yaranın üst kısmını kapalı tutmak gerekir.  Aksi durumda açık ve derin olan yaradan kolayca mikrop girer.

Çıban tedavisi; olgunlaşan çıbanın iltihabı bir uzman tarafından alınır. Gerekli görülen vakalarda kesi yöntemi uygulanabilir. Ev ortamında ise sıcak kompres yapmak, iltihabın kendiliğinden akmasına neden olacaktır. Çıban mikrobunun temizlenmesi sonrası, gerekli görülen vakalarda, antibiyotik tedavisine başlanır. Yüz dışındaki bölgelerde çıkan ve sancı vermeyen çıbanların, sıkılmasına gerek yoktur. Yaklaşık on gün içinde iltihabı atarak, kendiliğinden geçer. Çıban iltihabının, sıkmadan kendiliğinden patlaması için, çıbanın tam üstüne ocakta pişirilmiş yani vücudun dayanacağı kadar ısıtılmış yarım soğanın kapatılması önerilir. Soğan, oluşan iltihabın 2 gün içinde kendiliğinden deri yüzeyine çıkmasını sağlar. Yaranın bulunduğu yer temiz tutulduğunda, aynı bölgeden tekrar çıban çıkmayacaktır.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. çıban neden çıkar Çıban Neden Çıkar? için yorumda bulun

    Çıban Neden Çıkar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çıban Neden Çıkar? için ilk yorumu yapabilirsin.