Çarpıntı Sebepleri – Çarpıntı Sebepleri Nelerdir?

Kalp ritmi düzenli çalıştığında, kişi kendini dinç ve enerjik hisseder. Hatta kalp atışlarını dahi takip etmez. Oysa kalp ritminde oluşan küçük bir değişim, anında telaşa neden olur. Çoğu zaman kalp krizi geçiriyorum hissi uyandırır. Oysa çarpıntının, başka sebepleri de vardır. Özellikle panik atak, zaman zaman kalp krizi ile karıştırılır. Kalp ritminde değişim başladığı anda, beraberinde oluşan şikâyetlere dikkat etmek hayati önem taşır. Çarpıntı beraberinde, baş dönmesi, göz kararması, göğüs bölgesinde oluşan ağrı, el ve ayaklarda uyuşma, baygınlık ve nefes darlığı gibi önemli ek şikâyetler ciddi kalp sorunlarını işaret edebilir. Tüm bu şikâyetler aynı anda başladığı zaman kısa süre içinde doktora başvurmak gerekir.

Yetişkin bir insan kalbinin, dakikada 60-100 arası atması normaldir. Ancak bu ölçüm esnasında dinlenmiş ve oturuyor olmak gerekir. Çünkü aşırı yorgunluk, açlık veya tokluk, üzüntü veya mutluluk gibi sebepler, kalp ritminin değişmesine neden olur. Özellikle depresyon hali, çarpıntının en büyük nedenleri arasında yer alır. Çarpıntı şikâyeti ile acil servise başvuran hastaların büyük çoğunluğuna, panik atak veya depresyon gibi psikolojik sorunların teşhisi konulmaktadır.

Çarpıntı nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

Psikolojik nedenler; iş hayatı veya özel hayatta yaşanan gelgitler, bedenin anında tepki vermesine neden olur ve kalp ritminde değişim baş gösterir. Bazen yalnızca birkaç dakika bazen tüm gün sürebilir. Aniden gelen üzüntülü haber, kavga ve iş hayatında yaşanan şoklar nedeni ile kaygı bozukluğu, çarpıntının oluşmasına neden olabilmektedir.

Anemi; halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığı, çarpıntıya sebep olan etmenler arasında yer alır. Kırmızı kan hücreleri kalbe yeterinde kan pompalayamadığı için, kalp ritminde değişim gözlemlenir. Kalp atışı hızlanarak, zorlanarak kan pompalamaya çalışır.

Hipoglisemi; diyabetin öncüsü olarak adlandırılan hipoglisemi nöbeti başladığı anda, çarpıntı da başar. Titreme, terleme ve soluk bir cilt ile beraber kendini gösterir. Kişinin el ve ayakları anında buz keser.

Troid hastalıkları; kalp ritminde değişim yapan diğer önemli hastalıktır. Troid hormonunun aşırı salgılanması, çarpıntıya neden olur. Toplumda yaygın olan troid hastalarının sık aralıklar ile çarpıntı yaşadığı bilinmektedir.

Kilo sorunu; aşırı yağlı gıdalar ile beslenen ve hareketsiz yaşayan kişilerde, çarpıntı sıkça görülür. Uzun yol yürüme, merdiven çıkma hatta aşırı kilolu olan bireylerde hızlı yemek yeme çarpıntıyı artırır. Bunun yanında hareketsiz yaşam nedeni ile oluşan stres ise çarpıntıyı artıracaktır.

Kalp hastalıkları; kalp kapağında oluşan hastalıklar ve kalp kası hastalıkları çarpıntıyı artırır. Yine damar tıkanıklığı bulunan kişilerin, vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekir. Kalp hastası olup yine de kilo sorunu olan, ağır ve yağlı gıdalar ile beslenen kişilerde, damar tıkanıklığı riski daha fazladır.

Nikotin ve kafein kullanımı; sigara ve kafein kullanan kişilerde, çarpıntı çok sık yaşanır. Yine alkol tüketimi esnasında kan akışı hızlanacağından çarpıntı başlar.

Yanlış beslenme; şekerli, yağlı gıdalar ve hamur işleri ile beslenen kişilerde, çarpıntı sık oluşur. Yine uzun süre diyet yapan ve yetersiz beslenen kişiler, halsizlik ve baygınlık hissinin yanında çarpıntı şikâyeti ile doktora başvuru yapar. Çarpıntısı bulunan kişilerin bolca lif içeren hafif sebze ve meyvelere yönelmesi önemlidir.

Kısaca çarpıntıyı önlemek için, hormon bozukluğuna sebep olan şeker ve troid gibi hastalıkların kontrolünü yaptırmak, daha hafif gıdalar ile beslenmek, düzenli olarak spor yapmak, stresli ortamlardan uzak durmak, alkol ve sigara kullanımını sınırlamak gerekir. Tüm önlemlere rağmen de çarpıntı devam ediyorsa kardiyolojiye başvurmak ve kalp grafiği çektirmek hayati önem taşımaktadır.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. çarpıntı sebepleri Çarpıntı Sebepleri – Çarpıntı Sebepleri Nelerdir? için yorumda bulun

    Çarpıntı Sebepleri – Çarpıntı Sebepleri Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çarpıntı Sebepleri – Çarpıntı Sebepleri Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.