Barkod Yazıcıları Nasıl Kullanılır?

Her üründe yer alan ve ürünler hakkında detaylı bilgiler veren ve alışverişte hız ve ivme kazandıran barkod sistemi, her geçen gün farklı alanlarda da karşımıza çıkmaya devam ediyor. Dünden bu güne hızla değişmeye ve gelişmeye devam eden barkod sistemlerinin değişmeyen tek kısmı, her zaman gerek duyulan bir alan olmasıdır. Her üründe mutlak surette yer alması gereken barkodlar, numaralardan ve birbirine paralel olarak yerleştirilen siyah çizgilerden meydana geliyor. Bu barkodlar, genellikle ürünlerin görünmeyen kısımlarında yer alıyor ve barkod okuyucular tarafından kolaylıkla okunuyor. Net bir şekilde ürünler üzerinde yer alan barkodlar, bazen direk olarak ambalajla birlikte basılır. Bazen de barkod yazıcılarından çıkarılarak ürünler üzerine yapıştırılabilir.

Barkod Yazıcıları Nedir ve Ne İşe Yarar?

Barkod yazıcılar, seyyar olarak da kullanılabilen ve barkod basmanıza yardımcı olan ürünlerdir. Daha çok büyük işletmeler tarafından, maliyeti düşürmek ve genellikle de kaliteyi yükseltmek maksadıyla tercih edilen barkod yazıcıların iki çeşidi mevcuttur. Birinci türü, direkt termal barkod yazıcılardır. Tonerin olmadığı, kurdele ve benzeri yapıların kullanılmadığı, mürekkebin yer almadığı bir barkod yazıcı türüdür.  Daha çok makbuz ve nakliye için basılan büyük etiketler için bu tür barkod yazıcı modelinin kullanımına yer verilir. Aynı zamanda bu barkodlar, kısa süreli kullanım için basılır. Barkod yazıcıyı tercih ederken mutlaka barkodun kullanılacağı alan öncelikle göz önünde bulundurulur. Gelişen ve yenilenen teknoloji kapsamında, barkod yazıcı modellerinde de sürekli bir gelişim söz konusu olabilir.

Termal Transfer Barkod Yazıcıları

Barkod yazıcı modelleri iki türe ayrılır. Yukarıda bahsedilen türün dışında bir de termal transfer barkod yazıcı modelleri mevcuttur. Ömrü daha uzun etiket ve barkodların basılmasına olanak sunan termal transfer modellerde mürekkep ve toner mevcuttur. Bu nedenle basılan barkodlar çok daha uzun ömürlü olarak kullanılabilir. Direkt termal barkod yazıcı türüne oranla daha çok tercih edilen termal transfer barkod yazıcı türleri, grafiklerden metinlere, logolardan farklı amaçlara varana kadar her alanda kullanılabilir. Özellikle de daha küçük ve daha büyük barkod gerektiren ürünlerin barkodları da bu barkod yazıcılar kullanılarak rahatlıkla basılabilir.

Ebatlarına Göre Değişen Barkod Yazıcı Türleri

Barkod yazıcıları seyyar olabilecek kadar küçük ve sabit olabilecek kadar büyük ebatlara sahip olabilir. Tamamen, kullanacak olan kişilerin tercihine ve sonrasında ise basılacak olan barkodların türlerine göre seçilmelidirler. Paralel bağlantı kurulan ve nasıl barkod basılacağı sistem şeklinde barkod yazıcılara yüklenir. Ardından gerekli diğer bağlantılar da yapılarak, barkodların ürüne göre basılması sağlanır. Performans ve ebatlarına göre fiyatlarında da değişkenlikler yaşanmakta olan barkod yazıcıları masaüstünde ya da bir zemin üzerinde kolaylıkla kullanılabilir. Sizler de barkod yazıcı modellerine ulaşmak, kullanımlarıyla alakalı detaylı bilgi ve hizmet almak için https://www.barkodonline.com/ adresine giriş yapabilirsiniz.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Barkod Yazıcıları Nasıl Kullanılır? için yorumda bulun

    Barkod Yazıcıları Nasıl Kullanılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Barkod Yazıcıları Nasıl Kullanılır? için ilk yorumu yapabilirsin.