Bankalardan Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

reklam alanı

Günümüzde bankalar çoğu zaman çok kolay kredi verse de bazı durumlarda kredi almak olanaksız hale gelebiliyor. Kredi çekmek nakit ihtiyacını karşılamasına rağmen eğer planlamanızı doğru yapamadıysanız eğer başınıza dert de açabilirsiniz. Bu nedenle bankalardan kredi alamıyorum diyorsanız bile bunu çok fazla sorun etmeseniz de olur. Tabi nakit ihtiyacınız çok acil değilse.

Kredi çekemiyorum ve banka bana kredi vermiyor diyorsanız eğer bunun en büyük nedeni hiç kuşkusuz kredi notu düşük olmasıdır. Tabi daha önce bankalar ile çalışmadıysanız ve kredi kartı da kullanmadıysanız bankalar size kredi vermeyebilir.

Kredi Notu Nedir ve Kredi Notunuzu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), son yıllarda bankalar ile eş zamanlı çalışarak banka müşterilerini kayıt altında, kontrol içerisinde tutarak kişilerin aşırı borçlanmaları ve bütçelerini sarsmalarını engellemektedir. bankalardan kredi alamıyorum ne yapmalıyımAncak birçok zaman bu bile yeterli olamamaktadır. Nitekim siz bankalar ile çalışırken, çalışma şekliniz ve ödeme düzeninize bağlı olarak sizin için bir kredi notu oluşturur. Bankalar da sizin kredi başvurularınızı bu kredi notuna göre değerlendirir.

Kredi notu sadece bankalarla çalışma alışkanlıklarınıza göre belirlenmez. Ancak diğer faktörlerin ne olduğunu da KKB dışında çoğu kimse bilmez. Bu nedenle sadece belirli konularda kişiler uzmanlar tarafından uyarılır ve kredi notlarını kontrol altında tutmaları sağlanır. Peki kredi notunu nasıl yükseltirim?

Kredi Notunu Nasıl Yükseltirim?

Kredi notu genel olarak kredi, kredi kartı alırken müşteri için bir referanstır. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek ve yüksek tutmak önemlidir. Çünkü ihtiyaç anında kredi ve kredi kartına ulaşabilmenin yolu budur. Peki kredi notumu nasıl yüksek tutarım?

Kredi notunu yüksek tutmanın yolları;

 • Banka ürünleri kullanın. (Kredi kartı, avans hesabı gibi.)
 • Kullandığınız banka ürünlerinin ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirin.
 • Fatura ödemelerinizi otomatik talimat ile kart üzerinden gerçekleştirin. Bu adım çok önemlidir. Çünkü faturalar düzenli bir ödeme gerektirir. Bunu da kart ile yaptığınızda olumlu bir referansınız olacaktır.

Bankalardan Neden Kredi Alamıyorum?

Kredi notum yüksek olmasına rağmen kredi alamıyorum diyor ya da kredi notum düşük olmasına rağmen kredi alabiliyorum diyebilirsiniz. Bu durum tamamen size bağlıdır. Yani sadece kredi notunuz kredi almanızı belirlemez. Aynı zamanda düzenli bir geliriniz olmalı ve bunu belgeleyebilmelisiniz. Ya da bazı kredi türlerinde uzun süreli maaş bordrosu istenir ve uzun süreli çalıştığınızı belgelmeniz gerekir.

Kredi alamama nedenleri nelerdir sıralayalım;

 • Daha önce herhangi bir banka ürünü kullanmamış olabilirsiniz.
 • Kullandığınız banka ürünlerinin düzenli ödemesini sağlamıyorsunuzdur.
 • Düzenli geliriniz yoktur.
 • Geliriniz olsa bile bazı kredi türleri minimum 1 yıllık aralıksız gelir belgesi talep etmektedir. Bunu karşılayamıyor olabilirsiniz.
 • Sigortasız çalışıyor olabilirsiniz. Bu durumda gelirinizi belgeleyemiyorsunuzdur.
 • Başvuru yaptığınız kredi tutarı gelirinize verilebilecek kredi oranını aşıyor olabilir.
 • Üstünüze çok fazla kredi olabilir.
 • Üstünüze bulunan kredi kartı borçlarınızı ödeyemiyor olabilirsiniz.
 • Gelir düzeyiniz yetersiz olabilir.
 • Banka kayıtlarınızda geçmişiniz olumsuz olabilir.

Bu nedenleri sırasıyla kontrol edip her birini tek tek düzeltmeli ve uygulamalısınız.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. bankalardan kredi alamıyorum Bankalardan Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım? için yorumda bulun

  Bankalardan Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bankalardan Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım? için ilk yorumu yapabilirsin.