Banka Mülakatları

Eğitimini yeni tamamlamış bankacılık sektörü içerisinde yer almak isteyen öğrencilerin bankalara girmek için vermeleri gerekli bir sınav olan banka mülakatları ve de bu sistem içerisinde adaylara aktarılan banka mülakat soruları adaylarınilgisini çeken ve sürekli araştırma içerisinde oldukları süreçtir. Bu yazımızda bankaların işe alım anında yapmış oldukları mülakatlar karşısında yapmanız gerekenleri ve hangi yanıtları vermeniz gerektiğine dair tavsiyelerde bulunacağız.

Eğer bir banka tarafından mülakat için davet edildiyseniz, muhakkak bankanın en temel faaliyet alanlarını, kime veya hangi şirket grubuna ait olduğunu ve genel itibari ile tarihçesini araştırmalısınız. Aslında en kritik nokta, mülakata gitmeniz ile başlıyor. İster bir grup mülakatı için davet edilin, ister birebir mülakat yapıyor olun, vereceğiniz cevapların belirli yetkinliklerinizi ve özelliklerinizi öne çıkartması gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Bu temel banka mülakat soruları sadece banka mülakatlarında değil, iş görüşmesine gittiğiniz her şirkette karşınıza çıkacaktır. Genel araştırmanızı yaptıktan sonra banka içerisinde çalışan bir arkadaşınız veya tanıdığınız var ise, onlara ulaşıp bilgi almanız da faydanıza olacaktır. Size içerideki genel yapıyı ve görüşme yapacağınız pozisyonun banka içindeki organizasyondaki yerini anlatmalarını isteyebilirsiniz. Bu bilgilere ilave olarak, görüşme yapacağınız yetkilendirilmiş ekip ile ilgili de bilgi isteyebilirsiniz. Görüşmeye giderken dış görünüşünüze ve de kıyafetinize özen göstermelisiniz. Mülakat için kıyafet seçimi yapmanın ana noktası, mülakata gideceğiniz kurumun bu konuya bakışını bilmektir. Banka ve finans sektöründeki kurumların bütününde klasik giyim kuralları uygulandığına göre, takım elbisenizi giyip kravatınızı takarak, aksesuar olarak göze çarpacak veya mülakat yapan insanın dikkatini dağıtacak şeylerden kesinlikle kaçınarak, mülakatınız için hazır duruma gelebilirsiniz.

Mülakatın son aşamasında vermek istediğiniz ana bildiri yetkililerin sizi personel olarak seçmelerinde önemli etken olabilmektedir. Yetkili kişilere kendinizden emin bir şekilde kariyerinizde ilerlemek ve yükselmek istediğinizi, kurumsal bir ortamda çalışma isteğiniz olduğunu aktarmanız sizi bir adım öne çıkartacaktır. Banka mülakatları aşamasına vermiş olduğunuz önem sektörde aktif rol alabilmeniz adına atacağınız büyük bir adım olacaktır. Banka mülakat sorularına dair birçok bilgiye bağlantı linkimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.nurkanaydogan.com.tr/banka-mulakatlari/

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Banka Mülakatları için yorumda bulun

    Banka Mülakatları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Banka Mülakatları için ilk yorumu yapabilirsin.