Backlink Nedir?

Merhabalar, bu yazımızda backlink nedir? sorusunu cevaplamaya çalışacağız, ardından backlink alırken dikkat etmeniz gereken önemli kriterlere değineceğiz. Bu kriterler sayesinde daha sağlıklı şekilde backlink inşaası yapabileceksiniz. Dilerseniz hemen yazımıza geçelim.

Backlink, bir internet sitesine farklı sitelerden verilen linklere denir. Örneğin A sitesindeki herhangi bir içerikte B sitesinin linki geçiyorsa A sitesi B sitesine backlink vermiş demektir. Bu durumda B sitesinin değerleri yükselecektir. Backlink SEO çalışmaları için yıllardır kullanılan önemli bir tekniktir, birçok site sahibi sitelerini arama motoru sıralamalarında yükseltmek amacıyla backlink çalışması yapar.

Backlink elde etmek için birçok yol vardır fakat burada önemli olan kaliteli backlink kaynaklarına ulaşmaktır. Bu da son derece zordur çünkü bu kadar çok site varken hangisi kaliteli hangisi kalitesiz seçmek kolay değildir. Eğer her önünüze gelen siteden backlink alırsanız bu iyi bir durum değildir ve siteniz için tehlike teşkil edebilir, sonucunda ise siteniz hedef anahtar kelimelerde sıralamalardan kayblolabilir ya da daha da kötüsü manuel spam cezasına çarptırılabilirsiniz. (manuel spam cezası Google kurallarını ihlal eden sitelere verilmektedir ve bu durumda sitenin tüm indexleri kaybolur)

Şimdi de backlink almadan önce dikkat etmeniz gereken kriterlere göz atalım.

Backlink Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink alımı yapmadan önce o sitenin değerlerini incelemelisiniz. Bunun için ücretli ya da ücretsiz birçok seo aracı bulunmaktadır. SEO araçları içerisinde en iyileri Ahrefs, Semrush ve Moz’dur. Bu siteler ücretlidir ama belirli bir bölümünü ücretsiz olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle Ahrefs backlink konusunda çok iyidir, rakip analizi yaparken kesinlikle bu siteyi kullanmalısınız. Fiyatları biraz pahalı olsa da webmaster forumlarında 5-10 lira gibi ücret ödeyerek Ahrefs raporu sağlayan kişilere ulaşabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde sitelerin Domain otoritesi, sayfa otoritesi, alexa değerleri, site yaşı, ziyaretçi sayısı gibi değerlerini inceleyebilirsiniz. Tüm bu kriterler çok önemlidir, örneğin yeni açılmış bir siteden backlink almak bir işinize yaramaz, link alacağınız site en azından 6 aylık olmalıdır.

Domain  otoritesi sizin sitenizden düşük olan sitelerden link almamaya çalışın. Her zaman kendi sitenizden daha otoriter sitelerden link almaya çalışın, bu sayede maksimum verimi alabilirsiniz. Link alacağınız sitenin güncelliği de çok önemlidir. Düzenli olarak içerik ekleyen siteler güncel tutulmayan sitelere göre çok daha kalitelidir, bu nedenle link alırken bu hususu da göz önünde bulundurmalısınız. Diğer taraftan ziyaretçi sayısı da önemli bir etkendir, link alacağınız sitenin en azından ortalama ziyaretçi sayısı olmalıdır. Aksi durumda linkinize kimse tıklamayacağı için pek faydası olmayacaktır.

Bir sonraki yazımızda ücretsiz backlink kaynakları hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Bu nedenle blogumuzu takip etmenizi tavsiye ederim. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Backlink Nedir? için yorumda bulun

    Backlink Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Backlink Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.