Aşık Veysel Kimdir?

Bir devrin efsane sanatçısı olan Aşık Veysel Şatıroğlu, Sivas’ta 25 Ekim 1884’de hayat gözlerini açtı. Ardında bıraktığı bir sürü eseri ile dinleyicinin gönlünde taht kuran Veysel, küçük yaşlarda kendisinden önce 2 kardeşinin hayata gözlerini yumduğu hastalık olan çiçek hastalığına yakalandı ve daha 7 yaşında sol gözünü kaybetti. Hayattaki şansı bir türlü Veysel’den yana gitmedi. Sol gözünün ardından geçirdiği bir kaza yüzünden sağ gözünüde kaybeden Veysel, hayata babasının hediye ettiği bağlama sayesinde tutundu. Bu bağlama sayesinde genç yaşında müzikle tanıştı. ”Güzelliğin On Para Etmez” diyen Veysel, güzelliğin iç güzellikten geldiğini anlatırken aynı zamanda da sazına yazmış olduğu türküyle de tanınmaktadır.

Aşık Veysel Ve Bağlama

Bağlamayı babasının yakın arkadaşı olan Aşık Ala tarafından öğrenen Aşık Veysel eğitimi sırasında usta isimler olan Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan gibi ozanların eserlerini öğrendi. Dünya savaşında tüm arkadaşlarının ve çevresinin cepheye gitmesinden ötürü iyice yalnız kalan Veysel’in tek dostu bağlamasıydı. 1. Dünya savaşının sonunda herkes döndükten sonra Esma ismindeki kişiyle evlenen Şatıroğlu’nun iki tane çocuğu dünyaya geldi. Evlendikten sonrada şans yüzüne gülmeyen Aşık Veysel’in oğlu, eşi yanındayken kızını ise eşi terk ettikten sonra kaybetti.

Aşık Veysel Ve Edebiyat

Folk edebiyatında hak ettiği değeri alamayan Ahmet Kutsi Tacer, Şatıroğlu’nun eserlerini kaleme alan ilk kişidir. Tacer’in çok sevdiği Aşık Veysel, Tacer tarafından köy enstitülerinde saz hocası olarak çalışmaya başladı ve kariyer basamaklarını tek tek çıkıyordu. Köy enstitülerinden sonra sırasıyla Arifiye, Çifteler, Kastomonu ve Akpınar’ da eğitim vermeye devam etti. Zamanla Türkiye’de büyük ilgi gören Şatıroğlu Türk müziğine çok önemli eserler vermiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Şatıroğlu’na müziğe katkılarından dolayı maaş bile bağlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ü çok seven ve sevgisini her zaman, her yerde dile getiren Şatıroğlu Atatürk’ü görmek için Ankara’lara kadar gitse de Atatürk’ü görememiştir. Bu olay hakkında çeşitli rivayetlerde vardır. Şatıroğlu, bu zorlu hayatının sonuna 21 Mart 1973 tarihinde, doğduğu memleketi olan Şarkışla, Sivas’ta hayata gözlerini yummuştur.

rekalm alanı eklenti ad ınserter

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aşık Veysel Aşık Veysel Kimdir? için yorumda bulun

    Aşık Veysel Kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Aşık Veysel Kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.