Anarşist Ne Demek

Haber okurken ya da dinlerken bilmediğiniz kelimelerle karşılaşabilirsiniz. Bazı kelimelerin anlamını cümledeki kullanımından dolayı anlayabilirsiniz. Ancak kelime hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Sitemiz size bu konuda yardımcı olacaktır. Bu yazımızda sizlere “anarşist ne demek” sorusunun yanıtını vereceğiz.

Anarşist ne demek sorusuna cevap olarak anarşizm yandaşı kimse demek mümkündür. Bu tanımı anlayabilmek için anarşizm kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek gerekir. Anarşizm özel mülkiyeti toplumda baskı kaynağı ve devleti de onun bir aracı olarak gören, bunların ortadan kalkmasıyla insanın özgürleşeceğini öne süren siyasal eğitidir.

Türk Dil Kurumu’na Göre Anarşist Ne Demek?

Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde bu kelimenin anlamı kargaşacı olarak geçer. Örnek olarak Nazım Hikmet’in “İlk önce, bu İspanya’dan kaçmış bir anarşisttir diye düşündüm.” cümlesi verilmiştir. Bu kelime Yunanca’daki kullanıldığı kelimeye olumsuzluk anlamı katan “an” eki ve yönetici anlamına gelen “arkhe” kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Kökeni 19.yüzyıla dayanır. Mevcut otoriteye karşı isyan eden kişilere bu isim verilir. Ancak bu kişiler pasif eylemler gerçekleştirir. Bu yönleriyle teröristlerden ayrılırlar. Anarşistlere göre devlet, mülkiyet, aile gibi kurumlar dolayısıyla oluşan ilişkiler insanın özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Bu kavramlara sahip olmanın insanların kararları ve davranışları üzerinde baskı yaptığını düşünürler. Bu kavramların tüm kötülüklerin, suçların ve yoksullukların nedeni olduğuna inanırlar.

Anarşistlikte farklı semboller kullanılır. Bunlar genellikle bir daire içerisinde belirtilir. Daire kullanılması birlik ve beraberlik ya da örgütlenmeyi temsil ettiği söylenmektedir. Daire içerisinde anarşizm kelimesinin baş harfi olan A olan sembol en bilinenidir. Bir diğer bilinen sembol de daire içerisinde kara bayrak yer alanıdır. Bayrağın rengi 1880’li yıllarda anarşizmle anılmaya başlamıştır. Bayrağın bu renk olması ile ilgili birçok görüş vardır. Dünya genelinde kullanılan beyaz bayrağa zıt olduğu, direnişte ölen şehitleri temsil ettiği tahmin edilmektedir. Bu bayrak Şia Müslümanları tarafından da sembolik olarak taşınmaktadır.

Bu yazımızda sizlere anarşist kelimesinin anlamını açıkladık. Sitemizdeki en yeni içeriklerden haberdar olmak için bizi takipte kalın!

rekalm alanı eklenti ad ınserter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Anarşist Ne Demek? Anarşist Ne Demek için yorumda bulun

    Anarşist Ne Demek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anarşist Ne Demek için ilk yorumu yapabilirsin.